Pokosenú trávu nikdy nevyhadzujte
Použite ju na výrobu trávneho kvasu, ktorý je plný dusíka, draslíka, fosforu a organických látok. Ak sa v tráve nachádza aj žihľava, alebo púpava, je to len plus.
Stačí, keď na trávu nalejte niekoľko vedier vody – platí pomer 1: 1 (koľko trávy, toľko vody).
Všetko zmiešame a necháme Fermetovat – kvasiť. Pravidelne miešame a je nutné, aby bola nádoba umiestnená do polotieňa.
Tekutina by mala byť 20-35 cm od okraja nádoby, počas kvasenia sa totiž objaví pena, ktorá by z nádoby vytiekla.
Uhorky rastú ako divé
Po tomto životobudiči rastú uhorky ako divé: A nestojí to ani cent!
Naplňte vedierko do 2/3 chlebovými kôrku a zalejte vodou. Namočené kôrky niečím zaťažte, v opačnom prípade budú plávať, keď chlieb začne kysnúť. Umiestnite vedro na teplé miesto na dobu jedného týždňa.
Výsledná konzistencia sa riedi vodou v pomere 1: 3 a použije sa ako hnojivo, ktoré zalejeme čerstvo zasadené uhorky. Zalievame od začiatku kvitnutia kým plody nie sú veľké.
Chcete najkrajšie muškáty v okolí? Je to hračka!
Pestovateľku s najkrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tejto látky a budú doslova obsypané kvetmi!
Všetko, čo musíte urobiť je použiť jedinú kvapku jódu. V 1 litri vody / ideálne dažďovej) rozmiešajte 1 kvapku jódu. Túto zmes môžeme používať na hnojenie. Aplikujeme na vnútorné steny kvetináče a vždy použijeme na maximálne 50 ml pri každej zálievke.
Neprekračujte odporúčanú dávku 50 ml, aby ste korene muškátov nepoškodili. Zálievku sa odporúča aplikovať raz za mesiac. Jód má fungicídny účinok, pôsobí proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu rastliny a odčerpávajú jej energiu pre tvorbu listov a kvetov. Prispieva tiež k bujnému, nepretržitému kvitnutia a zvyšuje celú odolnosť rastliny.
Ľadový šalát bez vošiek
Jediné, čo musíte urobiť, je vysadiť ho k paštrnáku alebo k jahodám. Rastliny si navzájom nielen pomáhajú, ale chráni pred škodcami. Môžete si užívať šťavnaté listy šalátu bez vošiek.
Základom úspechu sú včely – takto ich prilákate!
Bez včiel nie je opeľovanie a bez opelenie nie je úroda. Ak chcete prilákať včely a čmeliaky, ktoré vám pomôžu úrodu uhoriek znásobiť, vykonajte toto: V odstátej vode rozpustíme trochu medu alebo cukru a touto zmesou postriekajte záhony. Ak pestujete plodiny v skleníku, vysaďte k nim aj Borák lekársky. Má jedlé kvety a pôsobí ako magnet na včely.
Pestujete kapusta? Vysaďte k nemu ďatelina!
Táto stará finta funguje nielen ako spoľahlivá ochrana kapusta pred burinou, ale aj pred obávaným motýľom so smotanovými krídlami – mlynárik kapustovým. Je to jednoduchá, ale veľmi účinná pomoc.
Pred pestovaním tekvíc a cukety urobte toto!
Zasaďte ju do riadkov, v ktorých ste predtým pestovali reďkovky. Z nejakého dôvodu dokáže reďkev vytvoriť perfektné podmienky pre pestovanie týchto plodín. Zapamätajte si reďkev je predskokanom tekvica a cukety.
Trik, vďaka ktorému vám fazuľa rýchlejšie vyklíčia
Aby ste neriskovali, že semienka fazule sa v pôde nepreberie k životu, máme pre vás malý zlepšovák našich babičiek. Pred výsadbou je na 1 deň namočte do vody (ale na 2 dni, tak aby fazuľa praskla). Potom ju potrite olejom a vložte do pôdy – olej vytvorí na povrchu ochrannú vrstvu, ktorá ju ochráni pred nadmernou vlhkosťou alebo naopak nedostatkom vlahy.
Fazuľa a kukurica
Známi susedia, je poznali už pôvodní obyvatelia Ameriky a rovnako aj naši predkovia. Kukurica poskytuje fazuli oporu a vytvára pre ňu ideálne svetelné podmienky.
Obe rastliny tiež vytvárajú perfektnú rovnováhu živín v pôde. Kukurica odčerpáva dusík z pôdy a fazuľa ho do pôdy dodáva.
Cibuľa bez červíkov
Vysaďte k nej červenú repu a okolo harmanček. Rastliny navzájom kooperujú, pomáhajú si v raste a chráni pred škodcami.