v kategórií Návody

Naše babičky boli kúzelníčky nielen v kuchyni, ale aj na záhrade. Vďaka bohatým skúsenostiam a tomu, čo okolo seba našli, dokázali vykúzliť bohatú úrodu a nádherné kvety. Ich triky fungujú aj dnes a verte mi, oplatí sa poznať všetky!

Chcete krásne ruže?

Toto je dôvod, pre ktorý by mal každý pestovateľ vysadiť cesnak hneď vedľa ruží!

Pre krásne záhradné ruže vysaďte do ich blízkosti cesnak. Cesnak odpudzuje škodcov a vošky, ktoré obvykle napádajú práve ruže. Ak cesnak pestujete v blízkosti ruží, škodcovia sa budú držať stranou, pretože vôňa cesnaku je odpudzuje už z diaľky.

Hoci cesnak nevonia priamo najvábnejšie, v skutočnosti dokáže urobiť pre ruže ďalšiu skvelú službu. Podčiarkuje a zvýrazňuje ich vôňu. Ruže teda vďaka nemu vonia výraznejšie a ešte krajšie.

Vodu po varení vajec nevylievajte

Počas varenia sa do vody uvoľní cenné látky, predovšetkým vápnik, ktorý rastlinám dodáva silu a krásu. Vodu stačí jednoducho zliať do fľaše, nechať vychladnúť a používať na zalievanie izbových rastlín raz za mesiac.

Odložte si ju aj pre svoje paradajky. Paradajky zalievajte 1-2 x do mesiaca touto vodou a poskytnete im veľké množstvo cenných živín, ktoré by ste inak vyliali do odpadu.

Pásavka zemiaková zostane ďaleko od vašich zemiakov

Stačí, keď do zemiakov zasadíte aj chren. Táto užitočná rastlinka ľahko odplašia pásavka zemiaková a vaše zemiaky ochráni bez potreby siahnuť po chemických postrekoch.

Pokosenú trávu nikdy nevyhadzujte

Použite ju na výrobu trávneho kvasu, ktorý je plný dusíka, draslíka, fosforu a organických látok. Ak sa v tráve nachádza aj žihľava, alebo púpava, je to len plus.

Stačí, keď na trávu nalejte niekoľko vedier vody – platí pomer 1: 1 (koľko trávy, toľko vody).

Všetko zmiešame a necháme Fermetovat – kvasiť. Pravidelne miešame a je nutné, aby bola nádoba umiestnená do polotieňa.

Tekutina by mala byť 20-35 cm od okraja nádoby, počas kvasenia sa totiž objaví pena, ktorá by z nádoby vytiekla.

Uhorky rastú ako divé

Po tomto životobudiči rastú uhorky ako divé: A nestojí to ani cent!

Naplňte vedierko do 2/3 chlebovými kôrku a zalejte vodou. Namočené kôrky niečím zaťažte, v opačnom prípade budú plávať, keď chlieb začne kysnúť. Umiestnite vedro na teplé miesto na dobu jedného týždňa.

Výsledná konzistencia sa riedi vodou v pomere 1: 3 a použije sa ako hnojivo, ktoré zalejeme čerstvo zasadené uhorky. Zalievame od začiatku kvitnutia kým plody nie sú veľké.

Chcete najkrajšie muškáty v okolí? Je to hračka!

Pestovateľku s najkrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tejto látky a budú doslova obsypané kvetmi!

Všetko, čo musíte urobiť je použiť jedinú kvapku jódu. V 1 litri vody / ideálne dažďovej) rozmiešajte 1 kvapku jódu. Túto zmes môžeme používať na hnojenie. Aplikujeme na vnútorné steny kvetináče a vždy použijeme na maximálne 50 ml pri každej zálievke.

Neprekračujte odporúčanú dávku 50 ml, aby ste korene muškátov nepoškodili. Zálievku sa odporúča aplikovať raz za mesiac. Jód má fungicídny účinok, pôsobí proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu rastliny a odčerpávajú jej energiu pre tvorbu listov a kvetov. Prispieva tiež k bujnému, nepretržitému kvitnutia a zvyšuje celú odolnosť rastliny.

Ľadový šalát bez vošiek

Jediné, čo musíte urobiť, je vysadiť ho k paštrnáku alebo k jahodám. Rastliny si navzájom nielen pomáhajú, ale chráni pred škodcami. Môžete si užívať šťavnaté listy šalátu bez vošiek.

Základom úspechu sú včely – takto ich prilákate!

Bez včiel nie je opeľovanie a bez opelenie nie je úroda. Ak chcete prilákať včely a čmeliaky, ktoré vám pomôžu úrodu uhoriek znásobiť, vykonajte toto: V odstátej vode rozpustíme trochu medu alebo cukru a touto zmesou postriekajte záhony. Ak pestujete plodiny v skleníku, vysaďte k nim aj Borák lekársky. Má jedlé kvety a pôsobí ako magnet na včely.

Pestujete kapusta? Vysaďte k nemu ďatelina!

Táto stará finta funguje nielen ako spoľahlivá ochrana kapusta pred burinou, ale aj pred obávaným motýľom so smotanovými krídlami – mlynárik kapustovým. Je to jednoduchá, ale veľmi účinná pomoc.

Pred pestovaním tekvíc a cukety urobte toto!

Zasaďte ju do riadkov, v ktorých ste predtým pestovali reďkovky. Z nejakého dôvodu dokáže reďkev vytvoriť perfektné podmienky pre pestovanie týchto plodín. Zapamätajte si reďkev je predskokanom tekvica a cukety.

Trik, vďaka ktorému vám fazuľa rýchlejšie vyklíčia

Aby ste neriskovali, že semienka fazule sa v pôde nepreberie k životu, máme pre vás malý zlepšovák našich babičiek. Pred výsadbou je na 1 deň namočte do vody (ale na 2 dni, tak aby fazuľa praskla). Potom ju potrite olejom a vložte do pôdy – olej vytvorí na povrchu ochrannú vrstvu, ktorá ju ochráni pred nadmernou vlhkosťou alebo naopak nedostatkom vlahy.

Fazuľa a kukurica

Známi susedia, je poznali už pôvodní obyvatelia Ameriky a rovnako aj naši predkovia. Kukurica poskytuje fazuli oporu a vytvára pre ňu ideálne svetelné podmienky.

Obe rastliny tiež vytvárajú perfektnú rovnováhu živín v pôde. Kukurica odčerpáva dusík z pôdy a fazuľa ho do pôdy dodáva.

Cibuľa bez červíkov

Vysaďte k nej červenú repu a okolo harmanček. Rastliny navzájom kooperujú, pomáhajú si v raste a chráni pred škodcami.

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search