v kategórií Zdravie

Podľa najnovších štatistik je rakovina kŕčka maternice jednou z najčastejších a najnebezpečnejších typov gynekologických rakovín. Má však vysokú mieru úspešnosti liečby ak je zistená včas.

Rakovina kŕčka maternice je spôsobená obvykle vírusom HPV (ľudský papilomavirus), ktorý je vysoko nákazlivý. Tento vírus pochádza zo skupiny STI – skratka pre pohlavné prenosné infekcie. Vírusov je mnoho druhov a môžu byť viac menej vzácne. Experti tvrdia, že HPV infekcia sa najčastejšie vyskytuje u jedincov s oslabeným imunitným systémom, čo môže zapríčiniť abnormálny rast buniek a následný rozvoj rakoviny.

Príznaky rakoviny kŕčka maternice

1) Neobvyklý výtok

Ide o pomerne častý signál, ale je aj potrebné tento výtok odlíšiť od zápalov a iných abnormalít. Keď sa výtok nezvyčajne zosilné, zapácha, alebo je inak nezvyčajný, môže sa jednať o znak rakoviny. Preto by ste tento signál nemali podceňovať.

2) Bradavice

Výskyt malých bradavíc na genitáliách, externe alebo vo vnútri, môže byť znamením, že sa u vás môže vyskytovať HPV vírus. Ten zvyšuje šancu na rakovinu kŕčka maternice u všetkých žien.

3) Bolesť alebo krvácanie

Bolesť alebo krvácanie mimo cyklu sú typické príznaky a výstražnou ,,kontrolkou“ pre rakovinu kŕčka maternice. Keď rakovina kŕčka maternice sa rozrastá, vnútro maternice môže vysychať alebo sa dokonca v nej môžu objavovať trhliny. Tie spôsobujú krvácanie. Niekedy sa objavuje rektálne alebo urinálne krvácanie. Ak krvácate mimo cyklu určite by ste o tom mali informovať svojho gynekológa.

4) Anémia

Anémia môže byť spôsobená nadmerným krvácaním. Ak ste často unavená a vaše srdce sa zrýchli i pri normálnej záťaži, jednou z mnohých príčin môže byť aj chudokrvnosť. Rakovina kŕčka maternice je sprevádzaná krvácaním väčšej intenzity.

5) Problémy s močovým systémom

Pri rakovine kŕčka maternice môže byť stláčaný močový mechúr alebo obličky, čo bráni priechodu moču. V dôsledku toho sa nemôže vyprázdniť mechúr a vyvoláva bolesť alebo infekciu močových ciest pri premnožení vírov a baktérií.

Vzhľad moču a jeho frekvencia tiež môžu byť príznakmi rakoviny krčka maternice. Ak spozorujete nezvyčajné zmeny vo frekvencii močenia, nižšiu kontrolu nad zvieračom močového mechúra (inkontinenciu), prípadne zmeny zafarbenia moču (špeciálne krvi), pre istotu vyhľadajte lekársku pomoc.

6) Kontinuálna bolesť nôh, bokov a chrbtice

U niektorých žien sa v počiatočných fázach rakoviny krčka maternice vyskytuje opuch a bolest nôh. Opuch kŕčka maternice môže brániť priechodu krvi, čo následne vedie aj k opuchu nôh a sprievodným bolestivým pocitom.

 7) Strata hmotnosti

Všetky druhy rakoviny znižujú resp. potlačujú chuť do jedla.

Ak aj badáte tieto príznaky, dôležité je neprepadať panike. Tieto príznaky nemusia hneď znamenať rakovinu kŕčka maternice. Preto treba zachovať chladnú hlavu a najskôr sa  poradiť so svojim lekárom.

Rizikové faktory vzniku rakoviny kŕčka maternice

  • aktívne a pasívne fajčenie
  • viac sexuálnych partnerov
  • nechránený sex
  • nízka imunita

 

Odporúčané články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search