v kategórií Zuby

Určite sme už všetci zažili neznesiteľnú bolesť zubov. Podľa prieskumu má viac ako 90% ľudí zubné kazy. A to je dôvod, prečo sme sa rozhodli, že ti prinesieme osvedčené domáce rady, ktoré ti určite zmiernia bolesť v ťažkých chvíľach. Najmä cez víkendy, lebo ako už býva zvykom, zuby ťa začnú bolieť až v piatok večer, keď tvoja zubárka už dávno neordinuje. Riešením je možno zubná pohotovosť, ktorú si však nemôže dovoliť každý. Upozorňujeme, že nasledujúce rady odporúčame robiť iba v nevyhnutných prípadoch a aj to na vlastnú zodpovednosť.

TRÁPI ŤA BOLESŤ ZUBOV? TÝCHTO 8 DOMÁCICH RÁD TI URČITE POMÔŽE:

Prepláchnutie vodou so soľou

Voda so soľou je prirodzený dezinfekčný prostriedok a tiež jednoduchý a účinný prostriedok na vyliečenie zubov. Jediné, čo musíš urobiť, je zobrať polovicu lyžičky soli, ktorú zmiešaš s teplou vodou a použiješ ju ako ústnu vodu. Zabraňuje tiež opuchu a vyčistí oblasť okolo boľavých zubov.

Peroxid vodíka

Peroxid vodíka dokonale poslúži na zmiernenie bolesti a pomôže ti tak vydržať nepríjemnú bolesť zuba. Peroxid vodíka môžeš použiť ako ústnu vodu, podobne ako vyššie spomínanú vodu so soľou. 3% roztok peroxidu vodíka premiešaj s rovnakým množstvom vody. Tento roztok však nikdy neprehĺtaj – rovnako ako ústnu vodu.

Klinček a klinčekový olej 

Klinček taktiež dokonale ošetruje zuby, pretože je prirodzeným antiseptikum. Na špičku zuba použi malé množstvo prášku, prípadne celý klinček osuš – uvoľní sa tak jeho olej. Prípadne môžeš použiť aj normálny klinčekový olej (približne 2 kvapky) a umiestni ich na postihnuté miesto.

Prikladaj si ľad na postihnuté miesto

Táto metóda je účinná takmer na každú bolesť, ktorá ťa trápi. Použi napríklad zmrazenú zeleninu, ktorú obalíš tenkou handričkou a umiestni ho na bolestivý zub po dobu 15 minút. Chlad totižto pomáha aj proti zápalu a opuchu.

Cesnak

Cesnak je známy najmä kvôli svojim liečivým vlastnostiam. Zabíja škodlivé baktérie a funguje taktiež ako prostriedok na zmiernenie bolesti. Najlepším riešením je cesnak pretlačiť a urobiť z neho “pastu”, ktorú si priložíš na postihnuté miesto. Taktiež ho môžeš pomaly prežúvať. Túto liečbu môžeš opakovať počas niekoľkých dní, až kým bolesť nezmizne úplne.

Guavové listy

Dobrý pomocník proti zápalom a taktiež pôsobia antimikrobiálne. Nielenže zmierňujú bolesť zubov, ale pomáhajú aj proti opuchom ďasien. Listy stačí jednoducho žuť, kým sa šťava nedostane na postihnuté miesto. Prípadne môžeš tieto listy prevariť vo vriacej vode, nechať vychladnúť, pridať trocha morskej soli a tento roztok môžeš používať ako ústnu vodu.

Mladá pšenica

Mladá pšenica má antibakteriálne vlastnosti, ktoré poskytujú krátkodobé i dlhodobé výhody pri prevencii zubného kazu a bolesti. Na dosiahnutie najlepších výsledkov môžeš túto pšenicu žuť alebo ju použiť ako ústnu vodu. Odstraňuje toxíny z ďasien a taktiež znižuje šírenie baktérií.

Cibuľa 

Cibuľa obsahuje fytochemikálie, ktoré sa zameriavajú na baktérie zodpovedné za infekciu a poskytujú ti tak úľavu od bolesti. Najlepším spôsobom je odrezať kúsok cibule a prežúvať ju na strane úst, kde sa nachádza centrum bolesti. Ak je bolesť príliš intenzívna na prežúvanie, môžeš pomocou prsta držať kúsok cibule priamo na postihnutom zube.

Aj keď sa zdá, že tvoje zuby sú silné a čisté, takáto bolesť ťa môže zastihnúť kedykoľvek a kdekoľvek. Mal by si si zapamätať tieto domáce recepty, ktoré by ti v krajnej núdzi mohli pomôcť. Určite by si však nemal odkladať návštevu zubára, pretože tvoj stav sa môže zhoršiť a on sám vie najlepšie, čo má urobiť, aby ti pomohol.

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search