v kategórií Chudnutie

Toto korenie sa používa takmer v každej domácnosti a po tom čo zistíte aké účinky má pre náš organizmus len jedna lyžička tohto korenia denne, ho začnete používať ešte častejšie.

Vedecky známa ako Cuminum cyminum, aromatická rasca, je korenie, ktoré je bežné v indickej, mexickej a severoafrickej kuchyni. Rasca má pikantnú chuť a nielen zvýrazní chuť vášho jedla, ale najnovšie štúdie ukazujú, že rasca podporuje spaľovanie tukov.

Štúdia zverejnená v časopise Doplnková terapia v klinickej praxi testovala účinky rasce na ženy s nadváhou. Výskumníci náhodne rozdelili 88 žien s nadváhou do dvoch skupín. Obe skupiny dodržiavali nízkokalorickú stravu, pričom jedna skupina jedla dvakrát denne jogurt s troma gramami rasce, zatiaľ čo druhá skupina jedla biely jogurt bez rasce. Po troch mesiacoch, u žien, ktoré jedli rascu s jogurtom, sa váha znížila v priemere o 50% viac ako u žien, ktoré rascu nejedli! Rasca totiž znižuje hladinu lipidov, zabraňuje vstrebávaniu cholesterolu a zvyšuje jeho vylučovanie.

Čítať ďalej…

[sociallocker]

Okrem účinkov na chudnutie má rasca pozitívny vplyv aj na iné oblasti nášho zdravia. Je ideálna na zažívacie ťažkosti, jej obsah esenciálnych olejov, horčíka a sodíka podporuje trávenie a poskytuje úľavu pri žalúdočných ochoreniach. Rasca sa používa aj na boj proti nespavosti, respiračné poruchy, anémiu a dokonca aj na kožné ochorenia. Je bohatá na železo a obsahuje vitamín C, ktorý podporuje zdravý imunitný systém.

 

Rascu môžete kúpiť ako semená alebo mletú. Pre najlepšiu chuť a účinky sa odporúča kupovať celé semená a doma si pomlieť na jemný prášok. Tu sú spôsoby ako pridať viac rasce do vašej stravy:

  • Pridajte rascu pri varení polievok, dusení mäsa, ryže, strukovín
  • Rasca sa dobre hodí k sladkým zemiakom, mrkve, tekvici a karfiolu
  • Pridajte korenie do marinády, šalátových dresingov a majonézy
  • Pridajte rascu so zmesou mäsa do sekanej alebo do karbonátok
  • Môžeme ju pridať pred varením aj do miešaných vajíčok
  • Urobte si rascový čaj! Povarte semená rasce a nechajte lúhovať 10 minút

Dúfame, že sa vám článok páčil a informácie v ňom boli užitočné! Ak áno neváhajte sa oň podeliť  s priateľmi. Želáme vám pekný deň. Redakcia

[/sociallocker]
Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search