v kategórií Zdravie

Všetci sme iste počuli, že ľudské telo sa skladá predovšetkým z vody a aby sme prežili, je potrebné jej vypiť určité množstvo. Svaly a obličky sú tvorené vodou zo 73%, krv z 83%, pľúca z 90% a mozog zo 76%. Vodu neustále vylučujeme pri dýchaní a vo forme moču a potu, a preto je nevyhnutné ju dopĺňať.

Mnohým z nás sa dostalo odporúčanie, že sa má denne vypiť 6 až 8 pohárov vody, ale keď sa pýtam pacientov, koľko vody vypijú, dozvedám sa, že v priemere tak 2 poháre za deň. Všeobecné pravidlo znie, že na dosiahnutie optimálnej hydratácie potrebujú muži vypiť denne 3 litre (12 pohárov) a ženy 2,2 litre (9 pohárov) vody. Nižšia ako odporúčaný príjem vody môže viesť k miernej dehydratácii, ktorá sa prejavuje početnými príznakmi.

10 príznakov nedostatku vody

1. Tmavo žltý moč
Tmavý moč býva často prvou známkou nedostatočného príjmu vody. Všeobecne platí, že moč by mal mať svetlo žltú jantárovú farbu. Ak človek málo pije, obličky do moču vylučujú „vyšší obsah odpadových látok, napríklad mŕtve krvinky, toxíny, bielkoviny a iné látky, ktoré je potrebné z tela odviesť“, čo spôsobuje o to tmavšie sfarbenie.

Tmavší moč môže byť tiež dôsledkom konzumácie určitých liekov, vitamínov skupiny B, červenej repy, černíc, špargle alebo potravinárskych farbív. Takže ak spozorujete krátkodobú zmenu sfarbenia moču, uviažte najprv, či ste nezjedli niečo, čo mohlo takúto zmenu privodiť. Potom zvýšte príjem vody a sledujte, či moč zosvetlí. Ak zostáva moč tmavý po dlhšiu dobu, môže tento príznak poukazovať na závažnejšie zdravotné problémy, ako je napríklad žltačka alebo žlčové kamene.

2. Znížená produkcia moču
Väčšina ľudí močí 6 až 7-krát za 24 hodín. Ak človek málo pije, nie je čím dopĺňať vodu, ktorá bola z tela vylúčená. Obličky sa v takejto situácii snažia zadržiavať čo možno najviac tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Ak močíte menej ako 6-krát denne, sledujte, aký máte príjem vody a v prípade potreby ho zvýšte.

3. Zápcha

 

Čítať ďalej…

[sociallocker]

Dehydratácia je jednou z najbežnejších príčin zápchy. Tento problém môžete mnohokrát vyriešiť zvýšeným príjmom vody. Pri nedostatočnej hydratáciu sa telo snaží získať vodu, kde sa dá, a vstrebáva ju aj z hrubého čreva. Dostatočné množstvo vody v hrubom čreve má zásadný vplyv na jeho priechodnosť. Prirodzene, nedostatok vody vedie k tvorbe tuhej stolice a sťaženého vyprázdňovania.

Pri prevencii alebo liečbe zápchy je treba zaistiť dostatočné množstvo tekutín a vlákniny v ovocí a zelenine. Zápcha môže byť tiež dôsledkom nedostatočnej fyzickej aktivity, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, črevného zápalu a dysbiózy, potravinovej precitlivenosti a stresu. Ak pijete dostatočne, zvážte iné príčiny.

4. Suchá a zvráskavená pokožka
Ženy túžia po mäkkej a hebkej pleti a väčšina z nich sa spolieha na drahé hydratačné krémy. Niektoré utrácajú vysoké sumy za procedúry, pri ktorých si nechávajú vyhladiť jemné linky a vrásky. Než však začnete utrácať peniaze, skúste zvýšiť príjem tekutín. Podľa doktorky Diany Howard môže dehydratácia byť príčinou podráždenia, zápalov, svrbenia a precitlivenosti pokožky. V závažných prípadoch dochádza k tvorbe lupín a šupín alebo silnému začervenanie sprevádzanému popraskaním kože a krvácaním. Ako sa pokožka vysušuje, kožné bunky sa zmršťujú, čo spôsobuje viditeľnejšie zvrásnenie kože, ktorá je na pohľad starší. Najlepší spôsob, ako omladiť svoju pleť, je zabezpečiť jej dostatok vody.

5. Pocit hladu a priberanie na váhe
Ľudské telo vie veľa vecí, ale niečo predsa len nedokáže – napríklad nerozlišuje medzi hladom a smädom. Hypotalamus, časť mozgu zodpovedná za reguláciu hladu a smädu, reaguje často krát zmätene a na smäd odpovedá pocitom hladu. Keď sa potom smäd miesto pohárom vody zaháňa jedlom, zvyšuje sa príjem energie a dochádza k priberaniu na váhe.

Ak sa snažíte schudnúť alebo sa chcete udržať súčasnú hmotnosť, dbajte na dostatočný príjem tekutín. Ak máte hlad, skôr než si dáte niečo na jedenie, vypite pohár vody a počkajte 10 až 15 minút, či vás hlad neprejde. Ak pocit hladu pretrváva, znamená to, že máte skutočne hlad a je čas sa najesť.

6. Smäd a sucho v ústach
Verte neverte, ak máte smäd, znamená to, že už ste ľahko dehydrovaní. Sucho v ústach sa často objavuje spoločne s pocitom smädu a je známkou toho, že sliznice v tele potrebujú doplniť vodu. Jediným spôsobom ako uhasiť smäd a zbaviť sa sucha v ústach, je piť priebežne celý deň.

7. Bolesti hlavy
Keď človek málo pije, telo sa snaží nedostatočný príjem tekutín kompenzovať vstrebávaním vody zo všetkých možných telesných tkanív. Tým dochádza k vysúšaniu a scvrkávání mozgového tkaniva, ktorá sa odťahuje od lebečnej kosti. Dochádza k stimulácii receptorov bolesti, čím vzniká bolesť hlavy. Súčasne klesá v dôsledku nedostatočného príjmu vody objem krvi a znižuje sa množstvo kyslíka, ktorý sa dostáva do mozgu. V dôsledku toho sa mozgovej tepny rozširujú, čo vedie k opuchom a zápalom, ktoré bolesť hlavy ešte zvyšujú.

8. Únava
Podľa jednej štúdie z roku 2011 môže už slabá dehydratácia spôsobiť únavu, vyčerpanie a pocit nedostatku energie. Pri dehydratácii a zníženom objeme krvi musí srdce na distribúciu kyslíka a živín v tele vynakladať viac energie. Tak až sa niekedy zase budete cítiť unavení, odpustite si kávu (ktorá odvodňuje!) A radšej vypite pohár vody. Káva, čaj, sóda a energetické nápoje nie sú vhodnou náhradou vody.

9. Bolesti kĺbov
Voda pôsobí ako mazivo pre kĺby, pretože umožňuje voľný pohyb styčných plôch kostí pri pohybe kĺbu. Ak nie je telu dodávané dosť vody, kĺby trpia nedostatkom živín, čo vedie k poškodeniu chrupavkovitých buniek. Pri chronickej dehydratácii miera poškodenia buniek dosahuje bodu, v ktorom chrupavka nenávratne degeneruje. Ak trpíte bolesťami kĺbov, dbajte na dostatočný príjem vody a v prípade potreby ho zvýšte.

10. Slabý imunitný systém
Dehydratácia zvyšuje koncentráciu toxínov v krvi, čo vedie k oslabeniu imunitného systému. Optimálna hydratácia má zásadný význam pre schopnosť tela zbavovať sa vedľajších produktov najrôznejších ochorení a zvyšuje schopnosť imunitného systému brániť sa infekciám.

Zdroj: electropiknik.cz

Dúfame, že sa vám článok páčil a informácie v ňom boli užitočné! Ak áno neváhajte sa oň podeliť  s priateľmi. Želáme vám pekný deň. Redakcia

[/sociallocker]
Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search