v kategórií Pokožka

Buďme ohľaduplní

Je čas vziať zodpovednosť za zdravie svoje i celej spoločnosti do vlastných rúk a začať si ich poriadne umývať! Mydlo, teplá voda a 20 sekúnd nášho času snáď nikdy neboli mocnejšie a dôležitejšie ako teraz. A čo robiť v situáciách, keď je umývadlo s teplou vodou a mydlom v nedohľadne? Je na čase použiť jednoduchú, ale veľmi účinnú dezinfekciu na ruky, ktorá sa v týchto dňoch určite stane vašou najlepšou priateľkou.

Čo by mal obsahovať antibakteriálny gél? 

Odporúča sa používať dezinfekčné prípravky na báze alkoholu. Izopropylalkohol, ktorý obsahuje najmenej 60 % alkoholu je rovnako účinný ako akýkoľvek iný produkt na dezinfekciu rúk, ako sa uvádza na cbsnews.com. Môže byť zmiešaný s inými zložkami, ako je napríklad aloe vera pre svoje upokojujúce vlastnosti a éterické oleje na maskovanie vône alkoholu.

Výroba dezinfekčného prostriedku

Výroba dezinfekčného prostriedku nie je nijak náročná, musíte si na ňu však obstarať nasledovné ingrediencie.

  • 1 šálka 99% izopropylalkoholu
  • 1 polievková lyžica 3% peroxidu vodíka
  • 1/2 polievková lyžica destilovanej alebo uvarené vody
  • prázdne fľaštičky na dezinfekciu

Postup výroby

Nalejte alkohol do prázdnej nádoby. Najúčinnejšie bude, keď si zoženiete naozaj 99% izopropylalkohol, pretože bude čistý. Môžete si zaobstarať aj percentuálne nižšie, ale nebude toľko účinný. Keď si zaobstaráte 70%, ďalších 30% bude voda, takže nebude vysoko efektívny v usmrcovaní všetkých baktérií. Následne k nemu nalejte peroxid vodíka.

Do roztoku pridajte prevarenú vodu a dôkladne ho premiešajte. Nakoniec si nachystajte svoje fľaštičky pre roztok. Predtým, než ho tam nalejete, ich radšej ešte vydezinfikujte. Nezabudnite si ich nejako poznačiť, aby sa nešťastnou náhodou nestalo, že by ste dezinfekčný prostriedok vypili.

Výroba gélového dezinfekčného prostriedku

Účinnosť gélového dezinfekčného prostriedku bude o trochu nižšia, ako u toho predchádzajúceho. Bude sa však príjemne roztierať. Ak máte suché ruky, je to pre vás ideálna voľba. Gélová dezinfekcia je veľmi lepkavá, takže si budete musieť dlho trieť ruky. Obstarajte si na ňu nasledovné ingrediencie.

  • 1 hrniec 91% isopropylalkolu
  • 12 kvapiek oleja z čajovníka
  • 1/2 hrnčeka prírodného aloe vera gélu
  • prázdne fľaštičky na dezinfekciu

Postup výroby

Najprv do nádoby nalejte alkohol, k nemu pridajte aloe vera gél. Ingrediencie spoločne premiešajte. Následne pridajte olej z čajovníka či iný esenciálny olej. Roztok veľmi dôkladne rozmiešajte. Nakoniec si dezinfikujte fľaštičky a nalejte ho do nich. Nezabudnite si ich poznačiť.

Predtým, než začnete hotovú dezinfekciu používať, vyskúšajte ju na malom kúsku kože. Na citlivej pokožke by mohla spôsobiť neplechu.

VIDEO NÁVOD: Výroba dezinfekcie: Domáci antibakteriálny gél len z 3 prísad

 >>>antibakteriálny gel na ruky<<<

 

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search