v kategórií Chudnutie a podpora metabolizmu, Zdravie

Krabičková diéta je jednou z mála diét, ktorá sa môže pochváliť trvalými výsledky bez jo-jo efektu. Je to tiež diéta, ktorej prišli na chuť aj mnohí výživoví odborníci. Na rozdiel od väčšiny ostatných programov na chudnutie predstavujú diétne škatuľky zdravý spôsob stravovania. Napomáhajú schudnúť, ale sú tiež prospešné pre osvojenie zdravých stravovacích návykov. Ide o pestrý a vyvážený jedálny lístok. Táto diéta sľubuje zdravé chudnutie tuku bez toho, aby ste pritom strácali svalovú hmotu. Aj preto stojí za pozornosť.

KRABIČKOVÁ DIETA

 • naučí človeka jesť zdravšie,
 • pomáha zvyknúť si na pravidelné stravovanie,
 • podporuje prirodzené metabolické pochody,
 • zodpovedá správnej funkcii zažívacieho systému,
 • eliminuje pocity hladu.

Aby krabičková diéta bola zdravá, musí byť pochopiteľne v škatuľkách zdravé jedlo. Aby krabičková diéta skutočne fungovala, aby priniesla vysnívané chudnutie, musí jedlo v škatuľkách vyhovovať konkrétnemu človeku. Hoci je ponuka krabičiek, resp. krabičkových diét vskutku široká, nie každému jedlo z krabičiek sadne.

Tiež je tu faktor nemalé ceny, ktorý patrí k nevýhodám krabičkovej diéty. Vysoká cena škatuliek sa dá relatívne jednoducho eliminovať prostredníctvom domácej krabičkovej diéty. Domáca krabičková diéta je vhodná aj pre tých, ktorí majú mlsný jazýček a špecifické stravovacie návyky. Je zárukou, že chudnutie sa s krabičkami skutočne vydarí.

Čo je to domáca krabičková diéta?

Domáca krabičková diéta je diéta, kedy si krabičky pripravujete doma. Máte tak istotu, že jedlo z krabičiek vám vždy bude príjemné, vždy bude kvalitné a čerstvé. Navyše môžete aj ušetriť. Ak si nájdete vhodné recepty, ktorých je na internete celá rada, stále môžete využívať výhody krabičkovej diéty:

 • nemusíte neustále počítať energetickú hodnotu jedla,
 • nemusíte každú chvíľu premýšľať čo jesť,
 • nemusíte sa báť, že zjete niečo nezdravé,
 • máte kontrolu nad tým, čo za deň zjete.

Princíp domácej krabičkovej diéty

Rovnako ako klasická krabičková diéta aj domáca krabičková diéta je založená na pravidelnom stravovanie v piatich denných dávkach.

Krabičková diéta – čo si pripraviť?

Krabičková diéta, chudnutieÁno, základom krabičkovej diéty sú krabičky s jedlom, konkrétne s piatimi dávkami jedla.

Ak niečo pre krabičkovou diétu budete potrebovať, sú to krabičky . V škatuľkách budete nosiť jedlo, mali by byť preto dostatočne kvalitné, pevné, odolné a samozrejme úplne nepriepustné.

K dostaniu sú aj moderné škatuľky, z ktorých je možné pre dlhšiu trvanlivosť jedla odsať vzduch. Ďalšie krabičky zase obsahujú aj príbor, takže jesť môžete takmer kdekoľvek.

Hodiť sa budú najmä veľké plastové krabičky s nepriepustným vrchnákom, ale pripraviť by ste si mali viac rozmerov škatuliek.

Akonáhle budete mať svoje krabičky, zostáva doriešiť, čo do nich.

Ako si zostaviť jedálniček?

Najskôr si stanovte priemerný denný kalorický príjem, ktorý by mal odrážať vašu aktuálnu hmotnosť, telesné proporcie, ale aj denný režim, zamestnanie, pohybové aktivity, resp. energetický výdaj. Stále platí, že ak vám ide o chudnutie, mal by energetický výdaj prekročiť energetický príjem. Treba však zohľadniť aj bazálny metabolizmus.

Akonáhle budete poznať kalorickú hodnotu, ktorú by mali vaše krabičky niesť, lepšie sa vám budú vyberať potraviny a pokrmy. Samozrejme berte do úvahy aj svoje chute, vyberajte to, čo budete jesť radi. Hľadajte zdravé, ale chutné a subjektívne príjemné recepty.

Pri príprave krabičkovej diéty nezabudnite na kvalitu potravín. Nakupujte hodnotné potraviny s obsahom vitamínov, minerálov a vlákniny.

Jedálniček na krabičkovou diétu by mal zodpovedať zásadám zdravej stravy – teda byť pestrý a vyvážený. Stále ide o diétu, kde nie je miesto pre žiadne zbytočné kalórie. Vyhýbajte sa preto sladkostiam či údeninám. Tabu by mal byť alkohol, najmä destiláty.

Potraviny vhodné na krabičkovou diétu

Krabičková diéta by mala obsahovať komplexné sacharidy ako je ryža, zemiaky, obilniny, celozrnné cestoviny, tiež bielkoviny v podobe mäsa a mliečnych výrobkov, zdravé tuky a predovšetkým dostatok ovocia a zeleniny.

červená repaTipy na zdravé potraviny

 • Cícer – strukoviny s vysokým obsahom vlákniny a širokým využitím
 • Červená repa – jedna z tzv. Detoxikačných potravín
 • Orechy a semienka ako zdroj kvalitných tukov a energie

 

Vzorový jedálny lístok

Krabičková diéta – vzorový jedálny lístok 1. deň

 • 1. krabička – raňajky: ovsená kaša s jablkami, škoricou a orechy
 • 2. krabička – dopoludňajšia desiata: nakrájané jablko či iné ovocie podľa chuti
 • 3. krabička – obed: šampiňónové rizoto s kuracím mäsom, šalát z červenej repy
 • 4. krabička – olovrant: cottage syr so zeleninou
 • 5. krabička – večera: rajčinová polievka

 

krabičková diéta

Krabičková diéta – jedálniček je pestrý a chutný

Krabičková diéta – vzorový jedálniček 2. deň

 • 1. krabička – raňajky: nízkotučný tvaroh
 • 2. krabička – dopoludňajší desiata: paprika troch farieb
 • 3. krabička – obed: dusené rybie filé, varený zemiak zaliaty karí krémom
 • 4. krabička – olovrant: Cícerový hummus, knäckebrot
 • 5. krabička – večera: varená brokolica a vajcia

Krabičková diéta – vzorový jedálny lístok 3. deň

 • 1. krabička – raňajky: celozrnný chlieb, syr a plátok šunky
 • 2. krabička – desiata: karfiolová miska zasypaná slnečnicovým semienkom
 • 3. krabička – obed: morčací špíz so zeleninou
 • 4. krabička – olovrant: mrkvový šalát s jablkami
 • 5. krabička – večera: kuskus s grilovanou zeleninou

Domáca krabičková diéta – návody

Krabičková diéta ako taká nemusí každému vyhovovať, už len kvôli svojej cene. K takýmto ľuďom sa radí aj Alena Doležalová. Táto žena sa rozhodla, že sa pustí do krabičkovej diéty, ale v domácom prostredí. Alena Doležalová však nie je obyčajná žena, ale aj spisovateľka. Svoje skúsenosti, tipy aj recepty preto dala dokopy v knihe s príhodným názvom Domáca krabičková diéta . Kniha zhŕňa základné princípy krabičkovej diéty a predkladá postupy a návody, ktoré zaručia jej úspech.

Kniha Domáca krabičková diéta od Aleny Doležalovej je plná jednoduchých a praktických receptov z bežne dostupných potravín. Tešiť sa môžete z niekoľkých stoviek receptov, medzi ktorými si zaručene vyberiete tie najlepšie pre svoje vlastné krabičky. Recepty sprevádza aj diétny jedálniček, a to na celých desať týždňov.

Aby tých návodov na domácú krabičkovou diétu nebolo málo, je tu aj kniha s názvom Originálna krabičková diéta od Jany Hrabákova. V knihe Originálne krabičková diéta nechýba recepty a návody na prípravu rôznych druhov jedál, pochopiteľne vždy zdravých a vždy takých, aby bez ťažkostí naplnili obsah vašich krabičiek. Nájdete tu tipy na vyvážený jedálniček, racionálne nákup potravín a zdravé stravovanie ako také.

 

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search