v kategórií Skutočné príbehy, Starnutie, Stres

Schopnosť prejaviť empatiu voči druhému človeku je veľmi dobrá vlastnosť. Je však dôležité správne ju uplatňovať. Ak sa po rozhovore s inou osobou cítite vyčerpaní, musíte zvážiť to, či vám táto osoba len zbytočne neberie vašu energiu.

V živote sa stretávame s rôznymi problémami. No taktiež sú tu aj naši príbuzní a priatelia, ktorých ochotne vypočujeme či už sa sťažujú na na niečo alebo niekoho. Na jednej strane je prirodzené, že ľudia chcú nejako zmierniť napätie, ktoré pociťujú. Na druhej strane – neustále počúvanie sťažností iných ľudí odoberá našu energiu.

Wordley Calvo Stock/bigstock.com

Vplyv negatívneho človeka na náš život:
Niektorí ľudia hovoria o svojich problémoch, aby získali podporu a pomoc, zatiaľ čo iní hádžu svoje nešťastie na druhých. Preto sa musíte naučiť rozlišovať tieto dva tipy ľudí. Môže sa stať, že ľudia, ktorí patria do druhej kategórie vás začnú brať ako necitlivého egoistu, keď sa rozhodnete hrať s nimi ich hru. Budú sa snažiť vnucovať vám ich pocity. Musíte sa vyhnúť takémuto tipu ľudí.

A and N photography/bigstock.com

Prečo nepočúvať sťažnosti:
Jednoducho preto, lebo ten, kto si neustále sťažuje, vo svojom živote nič nezmení. Je to síce jeho pohľad na svet, a ty osobu ochotne počúvať, ale ako jej pomôžeš? Nijak. Nepotrebuje pomoc, rada sa sťažuje, no rozhovor bez účelu nemá zmysel. Niekedy sa sťažuje podvedome, niekedy zámerne, aby odstránila pocit viny za svoje zlyhanie.

Najväčší negatívny vplyv na človeka majú jeho vlastné zlé myšlienky:
Nikdy nevyriešite problém, pokiaľ sa budete stále len sťažovať, pretože ich nechcete riešiť. Všetko, čo vaša duša je, že chce nájsť oslobodenie od zodpovednosti za svoj vlastný osud. To je nemožné.

Čo sa stane s nami, keď neustále počúvame sťažnosti:
Našu energiu míňame úplne zbytočne. Chceme pomôcť, ale riešenie problému nepríde len tak. Skúšame premýšľať znova a znova výsledkom čoho je iba totálne vyčerpanie.

PathDoc/bigstock.com

Čo môžeme urobiť, aby sme sa nestali bútľavými vŕbami večne sťažujúcich sa
Udržujte bezpečnú vzdialenosť:
Na začiatku sa možno dotyčný urazí. No ak by všetci prestali počúvať jeho nekonečné táranie o márnosti bytia, musel by konečne vyriešiť svoje problémy namiesto toho, aby o nich len neustále hovoril.

Vysvetliť sťažujúcemu sa, že jediný, kto je zodpovedný za jeho problémy, je on sám. Dobre, možno ste si ho vypočuli. No nemíňajte zbytočne čas vysvetľovaním toho, že určite existuje vonkajší problém, ktorý spôsobil všetky jeho problémy a to nie on si sám sebe škodí.

Juriah/bigstock.com

Nepreukážte slabosť:
Sťažovatelia sú dobrými manipulátormi, preto im nikdy neukážte svoju slabosť a ochotu diskutovať s ním na jeho obľúbené témy, pri ktorých sa môže posťažovať.

Nastavte si hranice:
Požiadajte ho, aby rešpektoval vaše právo na osobný priestor a taktiež výber témy rozhovoru spočinie na vás. Narovinu povedzte, že nechcete celý čas diskutovať o „tragédiách a problémoch“.

Máte aj vo svojom okolí ľudí, ktorí sa neustále sťažujú? Ako s nimi vychádzate? Dajte nám vedieť do komentárov.

Najnovšie články
Komentár
  • Ivana Kovalčíková
    Odpovedať

    Neustály sťažovateľ môj otec… stále sa sťažuje na bolesť… bolí ho ráno, na obed, večer… nikoho nič nebolí viac, ako jeho… Zaujímavé, že keď idem k nemu na celý deň poprípade na dva, tak je vysmiaty a nič ho nebolí, žartuje, smeje sa a ja nevládzem stáť na nohách…dokonca mám problém v noci zaspať… neskutočne vysáva energiu. Keď nie som pri ňom, tak mi zavolá aj viackrát denne a sťažuje sa kde ho bolí a ako ho bolí… keď mu poviem, že je to aj vekom, alebo odpoviem:“veď aj mňa sem-tam niečo zabolí“, tak čo mňa v mojom veku môže bolieť, veď on v mojom veku staval dom… nevie pochopiť, že dnešná doba je neskutočne stresujúca…človek sa bojí, že stratí prácu, bojuje o všetko… Som rozvedená žena, hoci s bývalým manželom sme zostali priateľmi aj napriek tomu, že mi neprispieva na dcéru, ktorá je na vysokej… tiež mám na pleciach niečo naložené, ale naozaj si nesťažujem, som šťastná… lebo dcérka si cez prázdniny privyrába, sme zdraví, ja mám prácu, máme sa radi… Preto prosím všetkých sťažovateľov, nech nám neberú prepotrebnú energiu, lebo ju potrebujeme pre život… pre náš život..

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search