v kategórií Zdravie

Táto možno na prvý pohľad nevinne vyzerajúca rastlina, dokáže byť veľmi nebezpečná.

Boľševník je rastlina, ktorá nemá žiadne pozitívne vlastnosti. Jej pestovanie je dokonca zakázané. Dokáže narásť až do výšky piatich metrov a bez ľudského zásahu by vytvoril jedovaté pralesy.

Boľševník obrovský sa zaraďuje medzi vôbec najnebezpečnejšie invázne druhy na slovenskom území(platí aj pre územia mnohých ďalších štátov) a majiteľ pozemku je povinný zabrániť šíreniu tejto rastliny.

V roku 1970 bola táto rastlina prevezená z Kaukazu do Európy. Mala byť lacným krmivom pre hospodárske zvieratá, ale ukázalo sa, že je toxická. Bohužiaľ ale bolo už neskoro a Boľševník sa začal šíriť samovoľne.

Boľševník sa u nás vyskytuje na rôznych miestach po celom Slovensku, ale v porovnaní s ostatnými krajinami, najmä s Českou republikou, kde museli povolať aj armádu, to až také zlé nie je.  Najväčší výskyt je na severnom a východnom Slovensku, kde sa predpokladá, že sa šíri aj sama z Ukrajiny. Šíri sa kozmickou rýchlosťou, obrovskými listami doslova vydusí pôvodnú vegetáciu.

Spôsobuje popálenie 3.stupňa a môže aj udusiť

Boľševník obsahuje v bunkovej šťave furanokumaríny, ktoré vyvolávajú silnú citlivosť kože na svetlo. Pôsobením slnka vznikajú ťažké popáleniny – až do tretieho stupňa. Zle sa hoja a pokožka si môže vyžadovať transplantáciu. Aj po zahojení často zostávajú pigmentové škvrny. Kontakt s boľševníkom môže tiež spôsobiť bolesti hlavy, zvýšenú teplotu a zimnicu.

Je obzvlášť nebezpečný najmä pre deti! Známe sú prípady udusenia detí, keď manipulácia s touto rastlinou u nich vyvolala poškodenie slizníc úst a krku.

Čo robiť keď prídete do kontaktu s touto rastlinou?

Čítať ďalej…

[sociallocker]

Ako prvú pomoc treba šťavou postriekané miesta ošetriť silným prúdom vody a nechať ich pod tečúcou vodou čo najdlhšie. Zabráňte aby na zranené miesta svietilo slnko (najmenej 72 hodín) a poranené miesta zakryte odevom. Na poleptané miesta nepriaznivo pôsobí aj veľké teplo a príliš vlhký vzduch. Treba podať antihistaminiká a vyhľadať lekára, ktorý rozhodne o použití kortikoidných mastí.

Ako zlikvidovať túto rastlinu ak ju máte na svojom pozemku?

Vzhľadom na zdravotné riziká je nevyhnutné používať pri likvidácii boľševníka vhodný ochranný odev, ktorý nenasaje a neprepustí nebezpečné šťavy z rastliny, a ďalšie ochranné pomôcky, ako sú ochranné okuliare alebo tvárový štít a prípadne aj respirátor. Mechanické odstránenie je nutné urobiť pokiaľ možno pred vysemenením rastliny (obvykle to znamená najneskôr v prvej polovici mája). Jeho účinok je obmedzený, pretože rastlina má vysokú regeneračnú schopnosť a dokáže znovu vyrásť z koreňov – jednotlivé rastliny je teda potreba celé vykopať (von musí minimálne 10 cm hlavného koreňa), rozsekať na kúsky a tie zlikvidovať. Pokosenie či podobná likvidácia len dočasne odstránia porast a zabránia ďalšiemu šíreniu.

Zaujímavú možnosť predstavuje spásanie dobytkom – ovce a hovädzí dobytok sa časom naučia boľševník konzumovať. Potom, čo si na naň zvyknú (spravidla im najskôr nechutí), väčšinou aktívne vyhľadávajú mladšie čerstvé rastliny, ktoré uprednostňujú pred väčšinou ostatných rastlín.

Zdroj

Dúfame, že sa vám článok páčil a informácie v ňom boli užitočné! Ak áno neváhajte sa oň podeliť  s priateľmi. Želáme vám pekný deň. Redakcia

[/sociallocker]

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search