v kategórií Zdravie

Odborníci radia, aby sa ženy vyvarovali častému používaniu laku na nechty. Ale prečo?

Niečo z chémie…

Nebezpečenstvo laku na nechty spočíva v jeho toxicite. Niektoré laky obsahujú nasledujúce zložky: toluén, formaldehyd, dibutyl ftalát a trifenylfosfát. Toluén sa používa ako rozpúšťadlo. Dodáva nechtom po aplikácii laku hladký povrch. Dráždi oči, pôsobí tlmivo na centrálnu nervovú sústavu a kardiovaskulárny systém. Existujú domnienky, že môže spôsobiť i poruchy plodnosti. Často je zneužívaný narkomanmi, ktorí úmyselne vdychujú jeho pary. Príznakmi sú bolesti hlavy, zvracanie, neskôr je navodený stav opitosti. Nie sú zriedkavé ani sluchové a zrakové halucinácie.

Formaldehyd je bezfarebný, štipľavo zapáchajúci plyn. Okrem toho, že sa využíva na konzerváciu rôzneho biologického materiálu, predlžuje i dobu použiteľnosti laku. Dráždi oči, kožu, dýchacie cesty. Je preukázaným karcinogénom.

Dibutyl ftalát sa používa do laku ako aróma. Prítomnosť tejto zložky v laku môže spôsobiť poruchy endokrinného systému, ochorenia dýchacích ciest a v neposlednom rade i reprodukčné problémy.
Foto: brightside.me

Vedci vykonali experiment na skupine 24 žien. 6 hodín po nanesení laku sa u väčšiny žien potvrdila zvýšená hladina difenylfosfátu, ktorý sa vytvára, keď telo metabolizuje trifenylfosfát. 10 hodín od začiatku pokusu hladina difenylfosfátu stúpla na hodnotu, ktorá je 7-násobne vyššia ako je norma.

Zdravotné riziká trifenylfosfátu

Tieto výsledky sú alarmujúce, pretože trifenylfosfát môže spôsobovať poruchy endokrinného systému, inými slovami, narušuje hormonálnu reguláciu organizmu. U zvierat sa prejavila svalová slabosť, paralýza, poruchy reprodukčného aparátu a vývojové nezrovnalosti.

Najväčšou obavou pri trifenylfosfáte (TPHP) je skutočnosť, že ide o silný narúšač ľudského endokrinného systému, ktorý kontroluje naše hormóny.

Hlavná výskumníčka Dr. Heather Stapletonová sa k tomu vyjadrila nasledovne:

Existuje rastúce množstvo dôkazov, že TPHP ovplyvňuje hormonálnu reguláciu, metabolizmus, reprodukciu a vývoj“.

Nanajvýš škodlivé je to hlavne pre mladé dievčatá, ktoré používajú laky na nechty pravidelne. U nich je správny hormonálny vývoj obzvlášť dôležitý, keďže sa nachádzajú ešte len v štádiu rastu a dospievania.

Trifenylfosfát však ohrozuje nielen tieto dievčatá, ale každého, kto s ním príde do kontaktu.

Medzi jeho najobávanejšie riziká patria:

  • neurotoxické účinky
  • toxický vplyv na endokrinný systém
  • poškodzovanie pohlavných orgánov
  • dráždenie pokožky
  • alergénne účinky

Ďalšie hrozby lakov na nechty pre zdravie

Trifenylfosfát nie je jedinou rizikovou látkou, ktorá je súčasťou lakov na nechty. Okrem nej sa v nich vyskytujú aj nasledovné toxíny:

Formaldehyd

Formaldehyd je známym karcinogénom. Je rozpustný vo vode a vzduchu (čo je aj príčinou silného zápachu lakov na nechty).

Vystavenie tela tomuto toxínu spôsobuje škrabanie v hrdle, astmu a ťažkosti s dýchaním.

Najviac ohrození na priotrávenie sa formaldehydom sú ľudia s chronickými ochoreniami.

Toulén

O tejto chemikálii je známe to, že narúša správny vývoj u detí. Niektorí vedci našli stopy po ňom dokonca aj materskom mlieku matiek, ktoré si lakujú svoje nechty!

Okrem toho toulén dráždi pokožku, ak sa s ňou dostane do priameho kontaktu.

Dibutylftalát

Niektoré značky lakov na nechty používajú dibutylftalát, ktorým nahrádzajú sporný trifenylftalát.

Netreba sa však nechať pomýliť, pretože táto látka nie je o nič bezpečnejšia. Má podobné riziká pre zdravie a to konkrétne v tom, že narúša hormóny a poškodzuje reprodukčné orgány.

Nemyslíme si, že by sa nám podarilo odradiť ženy od lakovania nechtov. O to sa ani nesnažíme. V konečnom dôsledku by to bolo zbytočné. Odporúčame si však okrem odtieňu, pozorne preštudovať aj zloženie laku.

My ženy tvrdíme, že vlasy a nechty sú  korunkou krásy. Tak schválne milé dámy, pri najbližšej príležitosti schovajte ruky za chrbát a spýtajte sa svojho partnera, akej farby je váš aktuálny lak ?

Zdroj: brightside.me

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search