v kategórií Na zamyslenie, Psychológia, Rakovina

Hodnoty a názory na život sa líšia rovnako, ako sa od seba odlišujú aj ľudia.

V dnešnej dobe je pre mnohých ľudí najdôležitejšie mať veľký dom, pekne ho zariadiť, tiež aby pred domom parkovalo drahé auto alebo aby naše deti študovali na prestížnych školách. Na našom Facebooku by nemali chýbať ani fotografie zo zahraničných ciest. Ak to niekomu naozaj robí radosť, je to skvelé. Skôr než sa začnete porovnávať s druhými, prečítajte si, čo je dôležité pre tieto choré a výnimočné deti.

“Pracujem ako zdravotná sestra na onkologickom oddelení. Moji pacienti sú výnimoční. Zo začiatku bolo pre mňa veľmi ťažké zadržať slzy, keď som nejaké dieťa videla pomaly umierať. Postupom času je možné si zvyknúť a čiastočne sa odosobniť. Deti ale niekedy dokážu zadať takú otázku, ktorá vás prinúti sa zamyslieť a všetko vo vašom živote prehodnotiť. Včera sa ma jeden 6-ročný chlapec opýtal na niečo, čo ma veľmi rozrušilo. “

– Sestra, zomriem?

Pozerám sa na to bezbranné dieťa bez vlasov, s kruhmi pod očami, vychudnuté, zoslabnuté a do očí sa mi hrnú slzy. Nemôžem však plakať. Nie pred ním! – Čo to hovoríš ?! Samozrejme, že nezomrieš.

– Myslím si, že aj tak umriem … ale nebojím sa. Moja mama v sobotu oslavuje narodeniny a ja som pre ňu vyrobil darček. Dám jej ho, ak neumriem. Prežijem do soboty, že?

Vtedy mi môj malý pacient ukázal obrázok, ktorý sám nakreslil. Ako je vôbec možné nezblázniť sa v takejto situácii? Ako je možné aspoň na chvíľu nemyslieť na dieťa, ktoré sa chce dožiť soboty len preto, aby mohlo svojej matke dať darček k narodeninám? Našla som jeden spôsob.

Záver

Pamätajte, že choré a umierajúce deti majú len jediné prianie – želajú si byť zdravé, nie však pre seba, ale hlavne pre svojich rodičov. Choré deti neustále myslia na svoju rodinu, rodičov, a či im stihnú dať darček k narodeninám. Prečo sú zdraví ľudia egoistický a stále myslia len na svoje materiálne rozmary?

Zdroj

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search