v kategórií Prírodná liečba, Prsia

Saw palmetto je výťažok z fialových bobúľ palmy s názvom Serenoa plazivá (Serenoa repens). Táto rastlina je pôvodom z prímorských regiónov na juhu USA a Južnej Kalifornie. Napríklad vo Floride je odhadom 1 milión akrov divoko rastúcich paliem Serenoa repens.

Využitie

Používa sa na liečbu rôznych neduhov ako napríklad zápal semenníkov, zápal močových ciest alebo kašeľ. Saw palmetto sa tiež používa na posilnenie štítnej žľazy, metabolizmu, zlepšenie apetítu a trávenia a v neposlednom rade ako prírodný liek proti vypadávaniu vlasov. Je to jeden z najpoužívanejších doplnkov stravy.

Existuje množstvo vedeckých poznatkov o efektívnosti tejto rastliny pri liečení podráždeného mechúra a močových problémov u mužov, ktorí trpia benígnou hyperláziou prostaty (BHP), zväčšením predstojnej žľazy. BHP má za následok napuchnutie prostaty, ktoré spôsobuje zhoršenú priechodnosť močovej rúry. To je príčinou bolestivého močenia, slabého prúdu moču, problémov zastaviť prúd moči, kvapkania po močení alebo častého močenia v noci. Saw palmetto nespôsobí zmenšenie prostaty. V prvom rade zabraňuje premene testosterónu na dihydrotestosterón (DHT). BHP je s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinené zvýšenou premenou testosterónu na DHT. Tieto fakty sú rovnako dôležité aj pre liečbu vypadávania vlasov, pretože vypadávanie vlasov úzko súvisí s pôsobením dihydrotestosterónu v tele. Ďalej zasahuje do produkcie estrogénu a progesterónu – hormónov spájaných s produkciou DHT.

Saw palmetto a účinok na ženy

Saw Palmetto nieje prospešné iba pre mužov ale aj pre ženy. Štúdie z 90-tych rokov preukázali, že užívanie liekov s obsahom tejto látky môže účinne zastaviť rast nežiaduceho ochlpenia na tvári a tele a pomôcť pri liečení vypadávajúcich vlasov u žien – blokuje totiž účinok enzýmu 5-alfa reduktázy. Môže byť tak efektívne pri liečbe vypadávania vlasov, nechceného rastu ochlpenia a prevencii niektorých druhov akné. Saw palmetto sa používalo sa aj pri liečbe zápalov močových ciest a na oslabenie symptómov menštruácie. Tvrdí sa, že môže spôsobiť aj zväčšenie pŕs, ale nie je to vedecky potvrdené.

Prečo bežne nepočujeme o jeho priaznivých účinkoch pre ženy? Médiá z nejakého dôvodu majú tendenciu zameriavať sa čisto na jeho účinnosť pri mužských problémoch s prostatou. Niektoré z mnohých účinkov sú spomínané aj v rôznych lekárskych žurnáloch. Jeden z účinkov u žien je detoxifikácia – pomáha pri očiste orgánov ako pečeň, hrubé črevo, atď.

Ženám, ktoré majú nadbytok testosterónu pomáha užívanie saw palmetta hladinu tohto hormónu stabilizovať. Toto je veľmi prospešné napríklad u žien, ktoré majú zvýšenú produkciu testosterónu vďaka posilňovaniu. Pomáha detoxifikovať pokožku a zlepšuje zdravie mliečnych žliaz. Tvrdí sa, že pomáha dokonca aj pri problémoch s vaječníkmi. Znižuje hladinu androgénov u žien, pôsobí ako diuretikum a antiseptikum.

Ďalej funguje ako expektorancium – je teda účinné aj pri liečbe bronchitídy. Vďaka schopnosti regulovať hladiny hormónov dobre pôsobí na pohlavné ústrojenstvo aj u mužov aj u žien. Zlepšuje celkový zdravotný stav človeka. Tehotné alebo kojace ženy by mali pred užívaním konzultovať lekára – užívanie by pre ne mohlo byť nebezpečné. Ďalej je účinné aj pri liečbe nadmerného zarastania na tvári.

Zdroj: http://www.eotazky.sk/saw-palmetto


Mohlo by vás zaujímať: Chceli by ste väčšie poprsie? Vyskúšajte kombináciu týchto prírodných rastliniek.

 

Odporúčané články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search