v kategórií

Aids je sexuálne prenosné ochorenie, choroba imunitného systému: tzv. syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Choroba Aids je posledné štádium HIV infekciePríznaky hiv poztivity sú: príznaky podobné chrípke, bolesti hlavy, kĺbov, svalov, malátnosť, únava, potenie, zvýšená teplota, pretrvávajúce hnačky, choroby konečníka, svrbenie konečník, výsev na koži, svrbenie okolo genitálií, vyrážky na pošve a svrbenie,  kožné choroby na pohlavnom úde, choroby pošvy, zápal genitálií, svrbenie v okolí genitálií, zväčšené lymfatické uzliny.

Príznaky HIV – AIDS

Od nákazy k vzniku plne rozvinutého ochorenia AIDS obvykle uplynie niekoľko rokov (priemerne 10,5). Za 3-8 týždňov po infekcii dochádza u cca 50% infikovaných k príznakom akútnej HIV infekcie, obvykle v podobe chrípky. Tie spontánne miznú a nasleduje dlhé obdobie bez príznakov, kedy však dochádza k zmenám v imunitnom systéme. Tie vedú napríklad ku kvasinkovej infekcii úst, vonkajších genitálií a pošvy, k výsevu pásového oparu, k zápalom vaječníkov a k celkovým príznakom, ako je únava, hnačky, chudnutie a horúčky. Pridávajú sa infekcie vírusové, bakteriálne, kvasinkové a parazitárne.

Príčiny vzniku HIV – AIDS

Ochorenie sa prenáša pohlavným stykom, infikovaným pošvovým sekrétom, ejakulátom, HIV infikovanou krvou alebo krvnými derivátmi, spoločným používaním ihiel, striekačiek, eventuálne roztokom drogy u injekčných užívateľov drog, pri krvavých sexuálnych praktikách, z HIV infikovanej matky na dieťa.

Čo spôsobuje AIDS?

Ľudia s ochorením AIDS dostávajú ďalšie infekcie, ktoré vyvolávajú tuberkulózu, nádory, postihnutie mozgu, enormné chudnutie a podobne, na ktorých následky umierajú.

Diagnostika HIV – AIDS

Krvným testom na zistenie HIV protilátok. Do úvahy treba vziať dĺžku obdobia, keď ešte organizmus nestačí vytvoriť preukázateľné protilátky. Táto doba bola stanovená na 3 mesiace.

Liečba HIV – AIDS

Základom liečby je silná kombinovaná protivírusová liečba. Cieľom je spomaliť množenie vírusu a predísť tak zrúteniu imunitného systému. Liečba sa prejaví v zlepšení klinického stavu a predĺžením života, má však i nežiadúce vedľajšie účinky. U tehotných žien výrazne znižuje prenos infekcie na dieťa.

Ako sa chrániť pred HIV – AIDS?

Dôsledné dodržiavanie zásad bezpečného sexu. Použivať kondómy i pri orálnom sexe – nebezpečie infikovaného ejakulátu, krvácanie z ďasien a podobne.

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search