v kategórií

Bercové vredy je ochorenie tepien a žíl, v ich okolí nastane rozpad a odumretie tkaniva. Následne vzniká rana (bercové vredy), ktorá sa lieči dlhodobo. Bercové vredy a príčina: vyšší vek, genetika, zápal kože, zápal žíl, strata elasticity žíl, cukrovka nezdravý životný štýl. Bercové vredy, alebo tzv. vredy predkolenia sa tvoria aj u pacientov s cukrovkou, po úrazoch, preležaninách, infekčné vredy predkolenia po nádoroch.

Charakteristika ochorenia

Bercové vredy možno definovať ako chronický defekt kože charakteristický rozpadom tkaniva a jej nekrotizáciou. Poškodenie zasahuje v rôznej hĺbke do podkožných tkanív, najčastejšie v oblasti vnútornej strany členku a celého predkolenia. Bercové vredy môžu vznikať na základe vonkajšieho pôsobenia, a to fyzikálneho (chlad, teplo, tlak, trauma), chemického (kyseliny, lúhy) alebo infekčného (mykózy). Bercové vredy však vznikajú najčastejšie na podklade vnútorného pôsobenia, a to ochorenia obehového systému.
Častou príčinou je chronická žilová nedostatočnosť, ktorej dôsledkom dochádza k zmenám na stenách ciev. Dochádza k poruchám spätného toku žilovej krvi, k jej hromadenie v dolných končatinách, následne k vzniku pretlaku v žilovom riečisku, čím sa žily rozširujú a objavujú sa varixy (kŕčové žily). Vplyvom nedostatočnej výživy v oblasti varixov môže potom dôjsť k vzniku vredov predkolenia.
Bercové vredy vznikajú často u pacientov s metabolickými chorobami (diabetes mellitus), chorobami autoimunitnými, s neoplázia (melanómy). Medzi ďalšie rizikové faktory patrí dedičná dispozícia (k žilovým ochoreniam, bércovým vredom, strate elasticity ciev), obezita, vysoký vek, srdcový zápal žíl, zlá prekrvenosť dolných končatín, vysoký tlak, hormonálna liečba, sedavé zamestnanie, dlhé státie, nedostatok pohybu a nevhodná obuv.

Liečba bercových vredov a prevencia

Liečba vredu predkolenia musí byť zameraná na príčinu ochorenia a na stav rany, musia mať komplexný charakter. Zahŕňa celkovú liečbu chorého a lokálnu liečbu. V prvej, čistiace fáze sú na krytie rany vhodné materiály, ktoré z rany odstraňujú nečistoty (odumreté tkanivo), prípadne odsávajú z povrchu vredu nadbytočný sekrét choroboplodnými zárodkami. Rana sa kryje vhodnými hydroaktivními materiály (obsahujúcimi napr. alginát vápnika). V druhej, granulačné fáze vhodné krytie podporuje tvorbu nového tkaniva tým, že vyrovnáva potrebnú vlhkosť v rane a chráni ju pred vysychaním. Toto krytie pôsobí tiež ako bariéra pred infekciou a mechanickým dráždením.

Fyzikálna liečba zahŕňa liečbu bandážami, kompresnými obväzmi, kompresnými prístrojmi,
masážami i biostimulačnými lampami. Práve biostimulácia oblasti vrede predkolenia sa stala modernou a veľmi účinnou metódou liečby. Biostimulačný účinok
urýchľuje hojenie a regeneráciu postihnutého tkaniva. Úspech liečby závisí na odstránenie rizikových faktorov. Vhodná je úprava stravy, dostatočný príjem tekutín, vitamínov a vlákniny. K zlepšeniu stavu prispieva úprava telesnej hmotnosti, cvičenie, pohyb, vhodný výber obuvi, pančúch a ponožiek. K prekrvenie končatín pomáhajú masáže studenou vodou, naopak je vhodné vyhnúť sa pôsobenia vyšších teplôt (sauna, príliš teplé kúpele).

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search