v kategórií

Candida je kvasinková huba, ktorá spôsobuje plesňové ochorenie kože. Test na candidu je voľne dostupný aj  v lekárni. Test na candidu nám určí výskyt vaginálnej kandidózy a je určený pre ženy všetkých vekových skupín. Kvasinkové infekcie v pošve  (tzv. mykózy u žien) patria medzi najčastejšie infekcie candidi, ale existuje aj kvasinková infekcia u mužov. Mykóza u žien s a prejavuje svrbením a pálením  v pošve. Za premnoženie kvasinkových húb môže, nesprávna hygiena (mykózy u žien), nadmerná konzumácia cukru a mäsa, umelé potravinové prídavné látky a nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny.

Ochorenie Candida

Žiaľ, za nadmerný rozvoj kvasinkových húb candida je vo veľkej miere zodpovedné užívanie antibiotík, lebo antibiotiká ničia nielen škodlivé baktérie, ale všetky bez výberu, čím sa spravidla naruší rovnováha črevnej flóry.

Ak sa predsa len nemôžeme vyhnúť užívaniu antibiotík, mali by sme ich užívať spolu s probiotikami, alebo sa odporúča jesť potraviny, ktoré obsahujú probiotiká (kefír, jogurt).

Premnoženie kvasiniek candida nemožno považovať za infekciu. Za narušenie rovnováhy často môže nevyvážené stravovanie a nie práve zdravé stravovanie. Samozrejme, nemožno spochybňovať užívanie lekárom predpísaných liekov a rovnako nemôžeme ani za zdedené dispozície k alergii. V mnohých prípadoch je za však premnoženie kvasinkových húb zodpovedná konzumácia nadmerného množstva cukru a mäsa, umelé potravinové prídavné látky a nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny.

Candida sa živí predovšetkým sacharidmi, preto nadmerná spotreba cukru a potravín z bielej múky napomáha premnoženie húb. Keď znížime príjem sacharidov, zníži sa aj množstvo kvasinkových húb, nakoľko sa ich populácia prispôsobuje množstvu živín, ktoré majú k dispozícii.

K premnoženiu Candidy prispieva aj konzumácia veľkého množstva mäsa, a to kvôli bielkovinám živočíšneho pôvodu, ktoré sú taktiež jej veľmi obľúbenými živinami. Znečisťujúce látky (umelé prísady, syntetické zložky, atď.) oslabujú obranyschopnosť, preto imunitný systém nedokáže premôcť ťažkosti spôsobené premnoženými kvasinkovými hubami.

Nadmerné premnoženie kvasinkových húb candida sa v organizme dá zistiť viacerými spôsobmi, a to sterom z jazyka, zo sekrétov v hrdle, pošvových výlučkov a aj zo stolice, hoci sa môže stať, že sa prítomnosť húb candida preukáže aj vtedy, keď nespôsobuje žiadne ťažkosti – Candida je totiž prirodzenou súčasťou črevnej flóry. Najistejšou metódou na potvrdenie Candidy v organizme sú testy krvného séra, pri čom je samozrejme nutný odber krvi.

Ako liečiť candidu?

Candida sa v prvom rade lieči úpravou stravy – diétou. Spôsob stravovania, zameraného na vyliečenie vynecháva z jedálnička rafinované a aj ovocné cukry v akejkoľvek forme, kvôli už spomínanému faktu, že hlavnou živinou kvasiniek sú sacharidy.

V prvých týždňoch diéty je zakázané jesť aj ovocie, ale sladkostiam, sladeným nápojom a sirupom sa treba vyhýbať aj neskôr.

Treba vylúčiť aj také druhy jedál, ktoré obsahujú kvasnice, alebo sa vyrábajú kvasením (pekárenské výrobky, alkoholické nápoje, ocot). Plesne obsahujú tiež huby, preto musíme dbať aj na to, aby sme nekonzumovali potraviny obsahujúce pleseň (syry, salámy).

Ďalej sa treba vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú škrob, ako napr. biely chlieb, biela ryža, ostatné potraviny z múky, napríklad cestoviny.

V počiatočnom období liečby ochorenia candida je nutné dodržiavať prísnu diétu, neskôr sa môže trochu zmierniť, ale existujú niektoré pravidlá, ktoré, ak nechceme znova ochorieť na Candidu, je nutné dlhodobo dodržiavať.

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search