v kategórií

Atopický ekzém je najčastejšie kožné ochorenie, atopický ekzém spôsobujú alergény. Atopický ekzém sa najčastejšie objavuje u kojencov, detí (detský atopický ekzém) a mladistvých. Príčina atopického ekzému nie je presne známa. Príčina ekzému je rôzna bežné alergény ako jahody, orechy, vajcia, alebo chemické látky, chemické saponáty, zvieratá, určité látky… Príznaky atopického ekzému ako vyzerá atopický ekzém: najčastejšie sa objavuje na krku, okolo uší (ekzém za uchom), ekzém na tvári, ekzém vo vlasoch, v lakťovej a zákolennej jamke. Koža je zapálená, svrbí, je červená, suchá, popraskaná.

V súčasnej dobe čoraz vyššie percento slovenskej populácie trápia rôzne zápalové ochorenia kože. Príčinou nie sú len alergické reakcie pokožky, ale aj psychické faktory, z ktorých hlavným je stres. Odborníci síce delia červené fľaky, pľuzgieriky, ošupovanie kože a iné príznaky do dvoch hlavných skupín – ekzémy a dermatitída, no len samotných ekzémov je v súčasnosti rozpoznávaných v odborných príručkách takmer 40 druhov a vypátranie toho konkrétneho býva často ťažkým orieškom aj pre skúsených dermatológov. Zlé je, že ekzém postihuje aj veľmi malé deti. Tie sa škrabú a nádej na vyliečenie je v nedohľadne.  Väčšina postihnutých z radov dospelých  skúša rôzne liečby. Tie bývajú spravidla dlhodobé a ich výsledky sú v niektorých prípadoch neuspokojivé. Mnohokrát  sa aj po vyliečení ekzém po nejakom čase opäť vráti. A tak si slovenský pacient musí často vypočuť vetu: „Budete sa s tým musieť naučiť žiť.“ Naozaj?

Ľudová medicína pozná stovky receptov na kožné ochorenia. V súčasnej dobe je masívne potlačená do úzadia, hoci aj moderné preparáty z týchto starých receptov čerpajú. V redakcií Dobrej rady sme navštívili množstvo internetových fór a diskusií nielen slovenských ale tiež zahraničných a vybrali sme z receptov starých mám tie, ktoré sú pozitívne najviac hodnotené samotnými pacientmi nielen ako podporná liečba, ale aj ako hlavná.

Čo pomáha?

Budete sa možno diviť, ale veľmi účinný je kúpeľ z ovsených vločiek či otrúb. Postup prípravy je veľmi jednoduchý: Kúpte si balenie (v potravinách zoženiete najčastejšie 400 gramové) neochutených ovsených vločiek. Pre deti postačí 1/3 balenia. Rozmixujte vločky na prášok a sypte do tečúcej teplej vody vo vani. Dobre miešajte a ak sa vytvoria hrudky, rozdrvte ich. Vo vode vydržte 15-20 minút a následne sa vysušte jemnou osuškou. Takýto kúpeľ si doprajte dva razy do týždňa. Iný spôsob prípravy je zaliať 500 gramov vločiek 3 litrami vriacej vody, scediť a pridať do vody vo vani. Pri tomto kúpeli nepoužívajte žiadnu chemickú kozmetiku.

Sóda bikarbóna. O blahodarných účinkoch jedlej sódy na organizmus sme na stránkach Dobrej rady písali už mnohokrát. Konkrétne recepty na kožné problémy nájdete v článkoch Magický kúpeľ zo sódy bikarbóny Liečba psoriázy pomocou jedlej  sódy.

Aloe vera. Stále populárnejšia Aloe vera sa používa na popálenú kožu a hojenie rán. Pomáha aj na ekzém, treba však použiť priamo rastlinu. Existuje mnoho krémov s Aloe vera, veľa z nich obsahuje okrem výťažku z rastliny aj konzervanty a iné chemické látky. Ideálne je zohnať si domov rastlinu Aloe vera, odlomiť list (pozor na ostne) a priamo aplikovať dužinu na ekzém. Aloe vera môžete bez výčitiek použiť aj v prípade ekzému u detí. Nemá vedľajšie účinky, nemusíte sa báť, že sa ekzém zhorší. Rastlina pomáha tak, že pleť zvlhčuje, odstraňuje začervenanie a obnovuje pokožku.

Jablčný ocot.  Ak ste už na ekzém vyskúšali všetko možné a nič nepomohlo, skúste ešte jablčný ocot. Ocot je starý známy pomocník pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Už Hippokrates používal ocot pred 2400 rokmi na detoxikáciu a zlepšenie zdravia. Vyrába sa kvasením jabĺk a obsahuje obrovské množstvo vitamínov a minerálov ako draslík, horčík, vápnik, sodík a kyselinu mliečnu, octovú a jablčnú. Má silné protiplesňové a antibakteriálne účinky a tiež zlepšuje imunitu. Zmierňuje svrbenie, zvlhčuje pokožku a odstraňuje zápal a infekciu. Použitie octu je rôzne a môžete skúsiť nasledovné spôsoby. Zrieďte 1 polievkový lyžičku octu so 4 dcl vlažnej vody alebo džúsu a vypite 30 minút pred každým hlavným jedlom. Ďalej si môžete urobiť kúpeľ tak, že do vane s teplou vodou nalejete 2 poháre jablčného octu a namočíte sa na 15-30 minút. Ocot sa dá aplikovať priamo na ekzém zmiešaním polievkovej lyžičky octu s pol pohárom vody. Môžete naliať na ekzém alebo použiť v rozprašovači a niekoľkokrát denne nastriekať na postihnutú oblasť.

Domáca bravčová masť. Keďže je bravčová masť mastná, hodí sa výborne na premazávanie ekzematickej a veľmi suchej pokožky, ktorej chýba prirodzená odolnosť. Masť pomáha kožu zjemniť, premastiť a dodáva pokožke vláčnosť, jemnosť, regeneruje ju a upokojuje. Ďalej sa používa na premazávanie poúrazových a pooperačných jaziev, k premazávaniu tehotenských brušiek na liečenie lupienky, oparov, suchej kože a pleti, na vyhladenie vrások, atď. Viac sa dočítate v našom úspešnom článku Bravčová masť: mýty a realita.

Slanina. Má podobné účinky ako bravčová masť. Používame ju v surovom (neúdenom) stave: Proti suchej pleti, ekzému a šupinkám sa odporúča slaninový peeling – plátky slaniny potrieme malým množstvom sódy bikarbóny a potierame postihnuté miesta, kým sa šupinatá koža neodstráni. Nepritláčame. Naše pohyby musia byť jemné. Po peelingu slaninu omyjeme v teplej vode, osušíme kuchynskou utierkou a priložíme na miesta, ktoré sme predtým ošetrovali. Necháme minimálne štvrťhodinu pôsobiť a potom opláchneme vlažnou vodou s hydratačným mydlom. Viac o slanine sme písali v článku Slanina a jej liečivé účinky.

Indulona. Nevyhadzujte peniaze za drahé masti ale vyskúšajte zrejme našu najslávnejšiu masť s názvom Indulona. Mnohým ľuďom s ekzémom pomohlo časté natieranie Indulónou. Ekzém natrite na noc a cez deň natierajte tak, aby nikdy nebola pokožka suchá. Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a natierať si ekzém aj niekoľko mesiacov.

Zemiaky. Surové zemiaky zbavíme kože, nastrúhame najemno, zabalíme do gázy primerané množstvo (aby nám vznikol vankúšik) a priložíme na postihnuté miesto. Ovinieme gázou a nosíme 2 hodiny. Potom môžeme vymeniť novú gázu so zemiakmi.

Kôra z pomaranča. Ošúpeme pomaranč a kôru priložíme na postihnuté miesto. Potom previažeme obväzom a takto sa vyspíme. Ideálne sa používa na lakte a kolená.

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search