v kategórií Chudnutie, Zdravie

Už ste niekedy počuli pojem ,,štíhla obezita“? Ide o stav, kedy človek na prvý pohľad v oblečení vyzerá štíhlo a pevne, avšak v skutočnosti je jeho telo tučné a ochabnuté. Práve vtedy hovoríme o štíhlej resp. skrytej obezite.

Čo je štíhla obezita?

Ľudia trpiaci štíhlou obezitou majú malý pomer svalov v tele na úkor tuku. Navonok títo ľudia vyzerajú dobre, ide však o maskovanie. Akonáhle sa jedinec vyzlečie napríklad do spodného prádla, alebo do plaviek, odhalia sa všetky tieto nedostatky.

,,U veľa ľudí, ktorí vyzerajú navonok štíhlo a vyšportovane by ste určite nikdy nepovedali, že ich telo v skutočnosti keď sa vyzlečú, vyzerá ochabnuto s tukovými vankúšikmi namiesto svalov.“

Hmotnosť človeka je zavádzajúcim číslom

Pri štíhlej obezite je potrebné zdôrazniť, že hmotnosť človeka je úplne zavádzajúcim číslom. Znamená to, že dvaja jedinci s rovnakou váhou a rozdielnym podielom tukov a svalov v tele, nebudú nikdy vyzerať rovnako.

Aké sú príčiny vzniku štíhlej obezity?

1) Nevenujete sa aktívne a dlhodobo žiadnemu športu a pohybu všeobecne

Pokiaľ pravidelne nešportujete, nechodíte na prechádzky, resp. dá sa povedať, že sa takmer vôbec nehýbete, vaše telo nemá dostatočné zdroje pre budovanie aktívnej telesnej hmoty – svalov. Svaly na tele človeka zrýchľujú metabolizmus, a spaľujú tuku. Čiže pokiaľ nemáte svaly, vaše tuky nemá čo spaľovať, a to vedie k štíhlej obezite.

2) Máte nedostatok bielkovín v strave

Pokiaľ nejete syry, tvaroh, vajíčka, mäso, ryby a iné na bielkoviny bohaté potraviny aj to môže spôsobovať štíhlu obezitu. Bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou svalu a akonáhle ich telo nemá odkiaľ brať, nemôže ani budovať svaly.

3) Držíte často drastické diéty (mrkvová, ananásová, diéta s minimom kalórií, a iné)

Síce tieto diéty sľubujú rýchle úbytky na váhe, nie sú dlhodobo udržateľné. Takto založená strava je chudobná na živiny, potrebné pre budovanie svalov a udržanie zdravého tela. Nielenže sa to negatívne odzrkadlí na vašom zdraví, ale týmto spôsobom si privediete aj štíhlu obezitu.

Pri drastických diétach sa nezbavujete iba tuku, ale aj svalovej hmoty a to vo väčšom podiele. Svaly sú motorom metabolizmu a tuk sa odbúrava jedine pomocou svalov.

Pojem štíhla obezita môžeme úzko spojiť s moderným životným štýlom, kedy sa ľudia bezhlavo púšťajú do akýchkoľvek zaručených a zázračných diét. Tieto diéty vedú z dlhodobého hľadiska jedine k spomaleniu metabolizmu, kedy telo si začne ukladať tuky na tzv. horšie časy.

Akonáhle vaše telo ovládne tuk, vypadáte síce v džínsoch skvele, ale plavky a spodné prádlo vás nakoniec prezradia.

Ako bojovať so štíhlou obezitou?

Máte pocit, že trpíte štíhlou obezitou? Potom je potrebné s tým niečo urobiť. Vyskúšajte tieto rady:

  • začnite jesť vyváženú stravu bohatú na bielkoviny, zdravé tuky a komplexné sacharidy,
  • obmedzte cukry, umelé sladidlá a priemyselne spracované potraviny,
  • naučte sa, že jedlo nie je váš nepriateľ a iba konzumácia ananásu nie je ta správna cesta k zdravej a pevnej postave.
Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search