v kategórií Logické myslenie, Psychológia

Kreatívne myslenie je úžasná schopnosť, ktorá zlepšuje kvalitu našich životov. Nejde o nič iné, ako hľadanie riešení na rôzne problémy. Často je na vyriešenie problému kreatívne myslenie dôležitejšie ako rozsiahle vedomosti. Preto sa oplatí v tomto smere pravidelne trénovať náš mozog.

Mnohé problémy a úlohy vyžadujú kreatívny spôsob rozmýšľania, najmä ak nie sú známe návody a postupy, ako ich vyriešiť. Ľudský mozog je svojim spôsobom lenivý a radšej sa spolieha na naučené vzorce správania, ktoré sa snaží používať pri riešení problémov. Ale nie je ťažké rozvíjať kreativitu a prinútiť náš mozog pracovať viac. Chce to len
postupne vybudovať tento zvyk.

Ak narazíme na nejaký problém, skúsme si ho otočiť na príležitosť. Kreatívni ľudia sa pozerajú na problémy inak, ako väčšina ľudí:
– vidia problém ako svoju príležitosť niečo zlepšiť,
– viac riskujú a neboja sa zlyhania (nezabúdajme na to, že bez toho, aby sme spadli, by sme nikdy nenaučili chodiť) majú odvahu postaviť sa proti tým, ktorí tvrdia, že to nie je možné,
– hľadajú možnosti ako prekonať prekážky, ktoré bežných ľudí odradia.

Ako ste na tom so svojím kreatívnym myslením vy?

Skúste odpovedať na túto otázku:

Idete po ceste počas daždivej a sychravej noci. Prechádzate popri autobusovej zástavke, kde stoja traja ľudia čakajúci na autobus. Je tam staršia pani, ktorá sa ledva drží. Je tam váš starý priateľ, ktorý vám raz zachránil život. A do tretice je tam váš vysnívaný partner. Ak viete, že do auta môžete zobrať len jedného človeka, koho by ste si vybrali?

Nápoveda: Môžete urobiť šťastných všetkých.

Hmm napadá vás niečo? Napíšte vašu odpoveď do komentára. A teraz sa poďme pozrieť aká by mala byť správna odpoveď ak chcete aby všetci vy aj tí čo stoja na zástavke boli šťastní a spokojní.

Správna odpoveď: Kľúče od auta môžete dať svojmu starému priateľovi, pomôžete starej pani do auta a vy počkáte so svojím vysnívaným partnerom na autobus.

Detailné vysvetlenie:

Prečítajte si ešte raz celú úlohu: Idete po ceste počas daždivej a sychravej noci. Prechádzate popri autobusovej zástavke, kde stoja traja ľudia čakajúci na autobus. Je tam staršia pani, ktorá sa ledva drží. Je tam váš starý priateľ, ktorý vám raz zachránil život. A do tretice je tam váš vysnívaný partner. Ak viete, že do auta môžete zobrať len jedného človeka, koho by ste si vybrali?

Kľúčová je posledná veta: Ak viete, že do auta môžete zobrať len jedného človeka, koho by ste si vybrali?

Slová môžete zobrať, vás navádzajú k tomu, aby ste sa sústredili na to, že v aute musíte ostať. Bráni vám to premýšľať o tom, že z auta môžete vystúpiť a na vaše miesto môže nasadnúť niekto iný. Vytvára to rámec premýšľania, na ktorý sa primárne zameria väčšina ľudí a nevenujú pozornosť ničomu inému. Zamerajú sa na to, koho z tých troch ľudí zobrať.Uvedomíte si, že pozornosť kladiete na to, že v aute ostanete. Opakom je, že vystúpite a na svoje miesto dáte niekoho iného. Táto zmena v tom, na čo kladiete pozornosť, vám potom umožní pozrieť sa na vec z úplne inej perspektívy a otvorí vám nové možnosti a riešenia.

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search