v kategórií Návody

Citróny nie sú len obľúbeným ovocím plným vitamínov, ale sú neoceniteľné aj v našich domácnostiach. Vašej bielizni vrátia žiarivú belosť, vyčista domácnosť a pomôžu vám udržať hmyz a komáre v dostatočnej vzdialenosti.

1) Vďaka citrónu bude bielizeň belšia

Ak hľadáte prírodné alternatívu k bielidlám s obsahom chlóru, použite citrónovú šťavu. Citrónová šťava dodá oblečenie krásnu vôňu, rozžiari biele prádlo a dokonca je bezpečná aj pre použitie pri praní farebného Prdla. Navyše zmäkčuje vodu a zabraňuje tak tvorbe vodného kameňa vo vnútri práčky.

2) Odstráni zápach rúk

Ak krájate mäso alebo cibuľu, zápach z týchto potravín sa drží na rukách bez ohľadu na to, koľkokrát si ruky umyjete. Pre rýchlu pomoc použite plátok citróna, ktorým si ruky po umytí pretrite. Citrón je jedným z najsilnejších prírodných neutralizátor zápachu.

3) Dosku na krájanie vyčistí a vydezinfikuje

Do malých rezov lopáriky sa ľahko dostanú baktérie a nečistoty, ktoré zostávajú na doske aj po umytí. Nebezpečné sú predovšetkým baktérie zo spracovania surového mäsa. Ak chcete, aby bola doska skutočne čistá a dezinfikovaná, použite polovicu citróna a soľ. Dosku poprášte soľou a potom dôkladne pretrite povrch citrónom.

4) Citrónový sprej

Šťavu z citróna prelejte do fľaše s rozprašovačom. Pomôže vám udržať nakrájané ovocie dlhšie čerstvé, osvieži limonády a čaju a ich dodá skvelú chuť šalátom aj grilovaným pochúťkam.

5) Univerzálny citrusový čistič

Všetci vieme, že ocot je vynikajúci prostriedok na čistenie domácnosti, jeho vôňa však nie je vôbec lákavá a predstava domácnosti páchnuce octom nás od jeho použitia odrádza. Aj s týmto problémom pomôže citrón. Navrstvite citrónovej šupky do pohára a zalejte octom. Nechajte 2-3 týždne a potom prelejte do nádoby s rozprašovačom. Univerzálny domáci čistič s krásnou vôňou je hotový.

6) Odstráni zápach z chladničky

Citrónová šťava vám pomôže odstrániť z chladničky nepríjemný zápach. Stačí, aby ste namočili kúsok vaty do citrónovej šťavy a uložili do misky na rôzne miesta v chladničke. Tento tip je dokonca účinnejší než používanie jedlej sódy proti zápachu.

7) Letné dezertné misky

Citrón je potrebné najprv dobre umyť, rozpoliť na polovicu a potom vybrať jadro tak, aby ste nepoškodili kôru. Citrónové polovice poslúžia na servírovanie sviežich letných dezertov, sorbetu a zmrzliny.

8) Prírodný odpudzovač hmyzu a komárov

Muchy, mravce a komáre nenávidia vôňu citrusov. Na odplašenie nepozvaných hostí stačí použiť niekoľko kúskov citrónovej šupky a zabaliť ich do papierového obrúska. Vytvorte niekoľko balíčkov, ktoré uložíte do okien a k dverám.

Ďalšou možnosťou je vyrobiť si silný odpudzovač hmyzu a komárov, ktorý vás ochráni v interiéri aj exteriéri.

9) Na grilovanie rýb

Ak sa chystáte grilovať rybu, máme pre vás skvelý tip. Uložte na mriežku niekoľko koliesok citróna a na ne uložte mäso. Získate tak perfektnú chuť a nemusíte sa obávať, že sa ryba pripáli.

10) Namiesto kociek ľadu

Na horúce dni a prípravu domácich limonád si namiesto klasického ľadu vyrobte citrónový ľad. Do formičiek na ľad vložte kúsky citrónu, zalejte vodou a dajte zamraziť. Používajte do ľadových čajov, limonád a letných drinkov.

11) Najlepšia kúra pre suché a popraskané päty

Citrón je vynikajúcim pomocníkom aj pre vaše nohy. Vďaka tomuto ovociu budú vaše vaše päty už o 30 minút jemnejšia, hrubá pokožka ošetrená a zjemnená. Rozdiel spoznáte už na prvý dotyk. Postup je jednoduchý – citrón rozdelíme na polovicu a obe polovice odšťavíme (nie však celkom, necháme v nich trochu citrónovej šťavy. Potom obe polovice priložíme na čisté päty a obujeme ponožkou, ktorá citróny k nohe pripevnia. 30 minút necháme pôsobiť a počas toho relaxujeme napríklad s dobrou knihou.

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search