v kategórií prostata

Takmer každý muž nad 45 rokov života má nejaké problémy s prostatou. Samozrejme, nemusí to byť hneď rakovina alebo iné vážne ochorenie.

Zvyčajne sa jedná o nezhubné zväčšenie prostaty. To spočiatku spôsobuje problémy s močením kvôli slabšiemu prietoku moči trubicou, na ktorú tlačí zväčšená prostata.

V prípade, že sa tomuto ochoreniu nevenuje náležitá pozornosť, môžu sa časom príznaky a ťažkosti zväčšovať. V ojedinelých prípadoch nie je vylúčená ani progresia do rakoviny prostaty.

1. Fixoprost

Fixoprost je koncentrovaný výživový doplnok, ktorý dokáže s týmito ťažkosťami poľahky pomôcť. Obsahuje kvalitné rastlinné extrakty ktoré sú dlhodobo úspešne používané pri potláčaní problémov s prostatou. To však nie je všetko. Keďže zväčšená prostata so sebou prináša aj zvýšené riziko zápalu močových ciest, Fixoprost obsahuje aj látky ktoré dokážu zápalové procesy potlačiť. Stačí užívať jednu kapsulu denne

.

2. Prostenal forte

Výživový doplnok Prostenal forte od firmy Walmarkobsahuje výťažky zo semien serenoy plazivej a koreňa pŕhľavy dvojdomej v ešte vyššej koncentrácii a zinok. Saw palmetto a pŕhľava dvojdomá pomáhajú zachovať normálnu funkciu močového ústrojenstva a zdravie prostaty. Prostenal forte Walmark  je určený pre dospelých mužov.

Prostata, alebo predstojná žľaza či predstojnica je nepárový žľaznatý orgán v tvare gaštana. Je uložený na svalovom dne panvy, kde hornou časťou zrastá so spodinou močového mechúra. Celou žľazou prechádza vretenovite rozšírená časť močovej rúry. Do normálnej veľkosti dorastá prostata v sedemnástich rokoch. Sekrét prostaty má za úlohu zvlhčovať močovú rúru pred vystreknutím spermy a je objemom najväčšou súčasťou ejakulátu. V staršom veku sa prostata zväčšuje – hypertrofuje. Dôsledkom je stláčanie močovej rúry a poruchy močenia.

Zväčšená prostata trápi s pribúdajúcim vekom asi každého druhého muža. Medzi príznaky zväčšenej prostaty patrí:

 • Časté nutkanie močenie
 • Naliehavosť močenia
 • Močenie v noci
 • Slabý prúd moču
 • Neschopnosť zastaviť močenie vôľou.

Včasná diagnostika problému je však aj šancou na skoré vyliečenie i zvládnutie ochorenia. Už pri prvých príznakoch problémov s prostatou treba navštíviť urológa, pretože nenáročnými vyšetreniami sa dá zvoliť včas vhodná liečba.

Najviac nových prípadov sa vyskytuje vo vekovej skupine 50 – 60 rokov. Muži do 60. rokov sa môžu liečiť formou pozorovania a vyčkávania, kedy lekár určí aj zmenu životného štýlu a jedálneho lístka, ak sa príznaky zhoršujú, nasadí zvyčajne medikamentóznu liečbu. S pribúdajúcim vekom rastie počet mužov, ktorý potrebujú chirurgický zákrok , aj keď toto riešenie lekár volí  až v nevyhnutnom prípade. Najčastejšie sa využíva liek, ktorý uvoľňuje svalstvo prostaty a močového mechúra a tak zlepšuje prietok moču. Druhý typ blokuje premenu mužského hormónu testosterónu na jeho aktívnu formu v prostate a tým ju zmenšuje.

Nemusíte sa však báť, že benígna hyperplázia prostaty vedie k rakovine. Aj keď…obe ochorenia môžu existovať súčasne. Skoré štádiá rakoviny prostaty nespôsobujú žiadne príznaky, preto sa odporúča pravidelné vyšetrenie urológom.

Zväčšená prostata zvyčajne neovplyvňuje sexuálny život, ale problémy močenia môžu byť pre mužov zneisťujúce a zahanbujúce. Zväčšená prostata môže skôr spôsobiť infekcie močového traktu – cystitídy.

Karcinóm prostaty sa vo vyspelých krajinách vyhľadáva cielene. Muži postupujú testy, kedy sa v krvi stanovuje tzv. prostatický špecifický antigén a jeho voľná frakcia. Zvýšené hodnoty PSA signalizujú problém s prostatou. Predchádzať rakovine prostaty možno sledovaním už spomenutých príznakov. Ak sú doplnené o:

 • bolesť v močovom mechúri
 • ťažkosť dosiahnuť a udržať erekciu
 • bolesť pri ejakulácii
 • krv v moči alebo semene
 • častú bolesť v bedrách, krížoch či hornej časti stehien,

treba jednoznačne urýchlene vyhľadať lekára a situáciu riešiť.

Vyšetrenie mužov u urológa je potrebné aj vtedy, ak chcú muži riešiť problém andropauzy, čo je vlastne mužská menopauza. U mužov ide o nízku koncentráciu testosterónu , čo spôsobuje osteoporózu či srdcovo-cievne ochorenia. Pred liečbou andropauzy treba stanoviť pečeňové testy, koncentráciu testosterónu a koncentráciu PSA. Mužský hormón testosterón totiž nie je možné užívať bez konzultácie s urológom, pretože vysoké dávky môžu vyvolať rakovinu prostaty a poškodiť pečeň. Ako pri každej diagnóze je dôležité správne ju určiť a zvoliť vhodnú terapiu.

Na prevenciu rakoviny prostaty a iných problémov s prostatou je:

 • pravidelná preventívna prehliadka
 • úprava stravovacieho režimu
 • úprava životného štýlu
 • podpora vhodným výživovým doplnkom.

Rizikom ochorení prostaty je strava bohatá na tuky a na druhej strane je vhodné konzumovať sóju či zelený čaj. Sója totiž obsahuje účinný isoflavonoid (genistein), ktorý inhibuje rast rakovinových buniek. Zelený čaj obsahuje prospešné polyfenoly.

Ďalšími významnými látkami sú:

 • karotény – betakarotén a lykopén
 • vitamín D
 • vitamín E a selén, samozrejme z prírodných zdrojov.

Na záver rady vhodné k zmene jedálnička:

 • menej červeného mäsa
 • viac rýb
 • viac ovocia, zeleniny a paradajkovej šťavy (kvôli obsahu lykopénu)
 • viac sóje a tekvicových semienok.

 

 

Alternatívne liečby prostaty

Čaj na prostatu

Čaj si pripravíte jednoducho tak, že prevaríte približne 2 dcl vody a zalejete ňou 1 až 2 čajové lyžičky sušenej vrbovky malokvetej.

Pohár prikryte nejakou pokrývkou, napríklad malým tanierikom a nechajte 5 až 10 minút lúhovať.

Následne čaj sceďte, nechajte ešte trocha vychladnúť a vypite ho.

Čaj sa užíva 2 krát denne – ráno pred raňajkami a večer pred večerou, prípadne pred spaním. Ak by ste mali z neho potrebu počas noci ísť na toaletu, tak ho užite radšej o niečo skôr.

Čaj pite pravidelne aspoň počas niekoľkých týždňov. Prvé známky zlepšenia stavu prostaty zaznamenáte pomerne skoro.

Účinky čaju z vrbovky malokvetej

Ako už bolo spomenuté, čaj úspešne potláča zápaly prostaty a močového mechúra.

Okrem toho rieši problémy s močením spôsobované zväčšenou prostatou, krvácanie do moči a tiež nepohodlie či bolesti močového mechúra, prostaty a obličiek.

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search