v kategórií Plynatosť

Nadúvanie a prdenie spôsobuje komické situácie u mladých aj starých. Je to však niečo, o čom sa v slušnej spoločnosti nediskutuje.

Napriek tomu uvedenú činnosť všetci z času na čas robíme. V skutočnosti však vetry dokážu o našom zdraví prezradiť viac, než si myslíme.

Takže, aj keď ste sa pri nadpise článku možno trocha poškriabali po hlave, určite pokračujte v čítaní a sami sa pozrite (respektíve zacíťte), čo vaše prdy odhaľujú o vašom tele.

Čo sú to vlastne prdy?

Prdy alebo vetry sú zmesou prehltnutého vzduchu, ktorý omylom vstúpi do tráviaceho traktu.

Stáva sa tak počas žuvania žuvačiek, prehĺtania slín, pitím bublinkových nápojov či dokonca prostredníctvom bežného dýchania. Druhou časťou vetrov je plyn vyprodukovaný v črevách počas trávenia.

Za tvorbu plynu v črevách sú zodpovedné baktérie, ktoré rozkladajú cukry a vlákninu, ktoré telo nedokáže ľahko stráviť.

Baktérie takto každý deň vyprodukujú medzi 2 až 6 pohármi, teda 0,4 až 1,5 litrov plynu. No a po jeho nahromadení v črevách sa potrebuje niekadiaľ dostať von.

Pravidelné prdenie znamená, že jete dostatok vlákniny, a že máte v črevách zdravú bakteriálnu mikroflóru.

Rozoznávanie prdov podľa typu zápachu

Ak sa čudujete, ako preboha dokáže zápach alebo frekvencia vetrov vypovedať o vašom zdravotnom stave, nie ste jediní.

Vypracovali sme pre vás preto návod, ako správne rozpoznať a naučiť sa, čo vám toto neodvratné vyfukovanie plynov našepkáva o vašom tele a zdraví.

1. Smradľavé prdy

Približne jedno percento plynov produkovaných v črevách nie je bez zápachu. Ide najčastejšie o sírovodík, teda plyn, ktorý je tvorený vtedy, keď telo spracováva potraviny obsahujúce síru.

Mnohé zdravé potraviny počas trávenia produkujú plyny s obsahom síry. No a tento plyn potom opúšťa telo v podobe zapáchajúcich vetrov.

Takže, ak ste jedli mäso, brokolicu, karfiol, fazuľu alebo mliečne výrobky, potom nebuďte prekvapení, že vaše prdy budú mierne zapáchať.

2. Extrémne zapáchajúce prdy

Priznajme si to: väčšina prdov, ktoré zacítime, nie sú kvetinkovo voňavé. Ak však spozorujete, že sú skutočne odporné, môže to naznačovať nejaký zdravotný problém.

Ak máte potrebu vypúšťať vetry hneď po skonzumovaní mliečnych produktov, potom to môže znamenať, že vaše telo má ťažkosti s trávením laktózy. Popravde, väčšina ľudí má do väčšej alebo menšej miery problém s jej trávením.

V niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj časté a extrémne zapáchajúce prdy, ktoré predznamenávajú nejaký chronický problém, ako napríklad syndróm dráždivého čreva, celiakiu alebo infekciu v žalúdku a črevách (gastroenteritída).

Ďalšie druhy prdov na druhej strane:

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search