v kategórií Chudnutie, Ekzém, Pečeň, Prírodná liečba, Psoriáza, Vrásky, Zápaly

Už Hippokrates používal tento zázračný nápoj na hojenie rán, na liečenie žalúdočných a črevných ťažkostí a na potláčanie niektorých nákaz. Mladšia generácia pravdepodobne pojem srvátka ani nepozná, ale staršia určite bude súhlasiť s tým, že tento „odpad“, ktorý vzniká pri výrobe tvarohu či syru, je vynikajúci pomocník v starostlivosti o naše zdravie i krásu.

Zdravotné výhody srvátky

Srvátka narobí s vaším zdravím zázraky a môžete ju piť od narodenia až do konca života. Srvátka je tekutina, ktorá obsahuje 1% albumínu a 93% vody. Je bohatá na draslík, horčík, fosfor, železo, zinok, kobalt, mangán, vitamíny, enzýmy a dôležité aminokyseliny. Najlepšie na tom je, že srvátka je nízko-kalorická a 100 gramov obsahuje iba 2 kalórie.

Najzdravší nápoj pre chorú pečeň

Čistá pečeň je kľúčom k pevnému zdraviu a srvátka má schopnosť ju perfektne prečistiť. Ak trpíte akoukoľvek pečeňovou chorobou, pite pravidelne srvátku. Tá obsahuje beta-laktoglobulíny, ktoré poskytujú organizmu aminokyselinu s názvom BCAA, ktorá značne pomáha pri pokročilých fázach pečeňových ochorení. Pacienti trpiaci cirhózou môžu žiť dlhšie a lepšie, ak im je dodávaná BCAA, hovoria experti. Alfa-laktalbumín, ktorý v srvátke nájdete tiež, je bohatý na esenciálne mastné kyseliny zvané tryptofány, ktoré sú známe pre reguláciu spánku a zlepšenie nálady. Je bohatá na imunoglobulíny a lyzozómy, ktoré posilňujú imunitný systém, čo je užitočné pri chronickej hepatitíde. Zároveň obsahuje protizápalové laktoferíny, cenné ingrediencie pre ľudí, ktorých pečeň je náchylná na zápaly. Srvátka je tiež bohatá na cysteín, ktorý telo potrebuje pre produkciu glutatiónu, antioxidantu, ktorý chráni telo pred infekciami a toxínmi. Hladina cysteínu je u pacientov s hepatitídou typu C veľmi nízka, čo je pre pečeň ešte horšie. Popravde, glutatión je silným antioxidantom, ktorý pomáha pri problémoch so štítnou žľazou, chronickými zápalmi, rakovinou, sklerózou multiplex a Parkinsonovou chorobou.Skvelé pre chudnutie a vytrvalosť

Ak ste športovým fanúšikom a snažíte sa schudnúť, alebo ste vystavovaný stresu, mali by ste určite do každodennej stravy pridať srvátku. Je totiž bohatá na elektrolyty, udržuje telo hydratované a dodáva energiu. Srvátka je hlavnou zložkou pri výrobe proteínov, ktoré užívajú športovci ako doplnky. Srvátka napomáha rýchlejšiemu zotaveniu svalstva a pomáha budovať väčšie svalstvo. Je tiež dobrá pre nervy, pretože znižuje hladinu cukru v krvi a krvný tlak.

Prírodná náprava trávenia

Srvátka znižuje počet baktérií nahromadených v črevách a reguluje hladinu pH v žalúdku. Je vysoko odporúčaná, ak trpíte zápchou, nadúvaním, kŕčmi a črevnými zápalmi. Tento starý ľudový liek môže tiež pomôcť pri vyčerpaní, strese, prejedaní, vysokom krvnom tlaku a pomáha zbaviť sa toxínov nahromadených v organizme.

Prehľadné účinky srvátky v skratke

* Srvátka pomáha odvádzať toxické látky a škodliviny z organizmu
* Srvátka podporuje činnosť obličiek
* Srvátka upravuje a pomáha urýchliť metabolizmus
* Srvátka napomáha znižovanie cholesterolu a obmedzuje zápaly žalúdka i čriev
* Dodáva dôležité minerály – preto je vhodná aj pre športovcov a fyzicky aktívne osoby
* Srvátka je nízkokalorická – vhodná pri chudnutí
* Srvátka je veľmi vhodná pre tehotné ženy – neznižuje hladinu vápnika a odvodňuje
* Srvátka má protizápalové účinky, preto vhodná na citlivú a aknóznu pleť
* Srvátka je vhodná na každodenné umývanie pri akné i nešpecifických dermatózách
* Užívanie srvátky pri kúpeľoch napína pokožku, prekrvuje a vyhladzuje
* Srvátka reguluje PH
* Pri ekzémoch aj lupienke sa odporúča užívanie vnútorné i vonkajšie – pre čo najlepší výsledok

Príprava a použitie

Najlepšie na tom je, že si môžete pripraviť srvátku aj sami zo surového mlieka, alebo si ju môžete jednoducho kúpiť v zdravej výžive napr. TU. Kozia srvátka je najlepšia. Najdôležitejšie je, aby mlieko nepochádzalo zo zvierat, ktoré boli kŕmené hormónmi. Z 2,5 litra mlieka môžete získať 2,3 litra srvátky aj syr.

Srvátka je prírodné diuretikum a to je dôvod, prečo sa odporúča začať ju piť miernym tempom a opatrne. Môžete začať piť 150 ml trikrát denne a postupne zvyšovať množstvo. Ak máte zažívacie ťažkosti, zmiešajte 1 polievkovú lyžicu srvátky s pohárom vody a pred jedlom ju vypite. Srvátka sa rovnako používa pri starostlivosti o pleť a vlasy.

Zdroj: http://prosvet.cz/pil-to-kazdy-den-a-dozil-se-152-let/

Odporúčané články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search