v kategórií Prírodná liečba

Púpava je najznámejšia burina, a rastie skoro všade naokolo. Všimnite si jej botanický názov: Púpava lekárska. Slovíčko lekárska tam nie je len tak pre parádu. Napovie nám, v akej oblasti sa dá táto rastlina úspešne využiť. Už starí orientálni lekári o nej tvrdili, že je darom bohov pri liečení mnohých ochorení. Postoj moderného človeka k nej je však iný: akonáhle začne na jar rozkvitať, snažia sa jej mnohí zbaviť len čo sa objaví na trávniku. Považovaná je totiž dodnes za nevítanú burinovú pliagu.

Púpava je extrémne prospešná rastlinka, ktorá veľmi účinne detoxikuje pečeň, lieči alergie, má močopudné vlastnosti, znižuje cholesterol, stimuluje tvorbu žlča a je tiež extrémne prospešná pre tehotné ženy a ženy po prechode.

Najideálnejším časom na zber púpavy je apríl, teda v čase, keď je jej najviac v stave rozkvitnutia. Zbierať ju však môžete aj v priebehu celého leta a jesene. Natrhajte si ju však v miestach, ktoré nie sú znečistené, teda mimo ciest a iných zdrojov možnej kontaminácie škodlivými látkami.

Všetky časti púpavy majú medicínske vlastnosti, preto je dobré ju zo zeme vybrať pomocou nožíka celú, vrátane koreňov.

Listy púpavy

Listy púpavy sú výborné do šalátov a môžete ich zmiešať s vajíčkami alebo zemiakmi. Púpavové listy obsahujú viac vitamínov než paradajky či špenát. Majú väčšie množstvo betakaroténu ako mrkva a sú tiež bohatým zdrojom ostatných dôležitých výživných látok.

Stonky púpavy

Stonky púpavy prečisťujú krv, zmierňujú problémy so žalúdkom, regulujú metabolizmus a stimulujú funkciu žlčníka. V rôznych zdrojoch ľudovej medicíny sa odporúčajú aj ako silný liek na cukrovku. No a mlieko zo stoniek, ktoré sa považuje za škodlivé, je naopak výborné na odstraňovanie a liečbu bradavíc.

Kvety púpavy

Kvety púpavy sa zasa používajú na výrobu sirupu (resp. nepravého medu), ktorý prečisťuje krv, posilňuje ju, zlepšuje trávenie a zmierňuje prejavy kašľu a nachladenia.

Recept na domáci extraliečivý púpavový med

  Ingrediencie

  • 400 ks kvetov púpavy
  • 2 ks citróny
  • 1,5 kg kryštálového cukru
  • 1,5 l vody

Videopostup

Zdroj

Odporúčané články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search