v kategórií Prírodná liečba, Zdravie

Klinčeky patria medzi silné aromatické korenie, ktoré k nám prišlo z ďalekého východu – z Činy. Už v starej čínskej medicíne má používanie klinčekov svoje patričné miesto na liečbu mnohých zdravotných neduhov. U nás sa používa hlavne v kuchyni, predovšetkým veľa z nás si ich spája s chuťou vianočného punču. Číňania však vedia oveľa lepšie na čo všetko toto čarovné korenie pomáha a mali by sme to vedieť aj my.

Stačí keď každý deň požujete v ústach jeden sušený klinček alebo si prihodíte pár klinčekov do čaju a prevaríte, a všetky zdravotné výhody tohto korenia sa onedlho dostavia.

Ak ste niekedy žuli klinčeky pri boľavom hrdle, dobre ste robili. Jeden z najznámejších účinkov tejto drobnej koreniny je silná dezinfekcia. Klinčeky okamžite ničia baktérie a rôzne iné mikroorganizmy, preto sa odporúča žuť klinčeky aj pri bolesti zubov, či popálenom jazyku. Tým sa však rada pomocí ešte len začína.

Na čo všetko pomáhajú sušené klinčeky?

1) Očista od parazitov

Zbaviť sa parazitov je veľmi jednoduché. Ak cítite, že váš žalúdok nie je v poriadku a v črevách vám čosi vystrája, žujte klinčeky niekoľko dní asi polhodinu pred jedlom. Žujte ich aspoň dvakrát denne, ak vám neprekáža aróma pokojne aj častejšie. Ide o silné preventívne opatrenie. Ak ste teda náchylní na hnačky, či zažívacie problémy, žutie klinčekov je vynikajúcou prevenciou a parazity sa vám v tele nebudú množiť. Ak ich začnete užívať aj v hodine dvanástej, keď už viete, že je zle, takisto si nezúfajte. Zaberú.

Klinčeky zbavia vaše telo aj zlatého stafylokoka, v tomto prípade však nezabudnite, že sú len doplnkom pre rýchlejšiu liečbu. Pri stafylokokovi je nevyhnutné držať sa v prvom rade lekárskych pokynov. Zaujímavosťou je, že klinčeky významne ovplyvňujú aj bacil spojený s tuberkulózou!

2) Na problémy ústnej dutiny

Trápia vás zapálené ďasná, stomatitída, či paradentóza? Nezabudnite teda, že éterické oleje obsiahnuté v jednom maličkom klinčeku odstránia z úst zápach, zápal, a zastavia krvácanie. Žuvanie klinčekov je oveľa účinnejšie ako plákanie úst chemickými prípravkami a každý seriózny zubár vám to potvrdí.

3) Hnisavé mandle

Angína je nepríjemná vec a hnisavé čapy v hrdle sú tým najnepríjemnejším príznakom. Ak na to máte žalúdok a vydržíte bolesť, rozdrvte si klinčeky na prášok, zmiešajte ich s trochou medu alebo s troškou čistej vody a namočte do nich vatovú tyčinku na čistenie uší. Tou si potom po hnisavých čapoch prechádzajte. Nielenže sa vám uľaví od bolesti, lebo klinčeky lokálne na čas sliznicu umŕtvia, ale je možné, že čapy pod silou olejov aj povolia a zotriete si ich z hrdla dole. A výsledok bude stále menej bolesti. Pozor si však dávajte pri priamom kontakte. Môže vás dáviť, ak si budete hrdlo príliš dráždiť. Ak sa na to necítite, klinčeky aspoň žujte. Aj to vám pomôže viac, než nič.

4) Pre lepšie trávenie

Čítať ďalej…

[sociallocker]

Klinčeky posilňujú tráviaci trakt a zlepšujú procesy v ňom. Preto ich žujte  minút pred každým jedným jedlom, aj pred obyčajnou maškrtu ku káve. Rozhodne sa im však vyhýbajte, ak máte diagnostikované žalúdočné a pažerákové vredy alebo vysoký krvný tlak. Vtedy by vás mohli poriadne podráždiť. Naopak, užívajte ich ak trpíte gastritídou, nadúvaním a nízkym pH v organizme.

5) Prevencia rakoviny

Už dávno sú známe účinky klinčekov aj ako prevencia pred bujnením a množením chorých buniek, teda rakoviny. Klinčeky pomáhajú dokonca aj v prípade, že rakovinu máte, pretože ich účinky sú tak silné, že zabraňujú tvorbe a množeniu nových buniek. Ak máte v rodine niekoho s týmto ochorením a predpokladáte dedičnosť, nič nepokazíte, ak budete klinčeky žuť aj keď vám zatiaľ nič nie je. Prinajmenšom vám nikdy nebude zapáchať z úst.

6) Na zvýšenie krvného tlaku

Ak trpíte nízkym tlakom, potom si takisto denne požujte zopár sušených klinčekov. Úplne postačí ak si poodlamujete len vrchné púčiky, v ktorých je mnoho dobrého. Sú dokonca silnejšie ako káva! Zbavia vás bolestí hlavy, letargie a posilnia vašu obranyschopnosť.

A ako zistiť, či sú klinčeky, ktoré máte doma ešte stále čerstvé?

Jednoducho ich namočte do misky s vodou. Ak plávajú vodorovne, môžete ich použiť akurát tak do perníkov. Ak však plávajú zvisle alebo sa celkom potopia, potom ich žujte ostošesť.

Vedeli ste o týchto účinkoch klinčekov? Na čo ich najčastejšie používate vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Dúfame, že sa vám článok páčil a informácie v ňom boli užitočné! Ak áno neváhajte sa oň podeliť  s priateľmi. Želáme vám pekný deň. Redakcia

Zdroj: takprosto.cc

[/sociallocker]
Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search