v kategórií Zdravie

Špirálovitý tkanivový parazit, vyvolávateľ choroby, je veľmi citlivý na vonkajšie podmienky. Do tela sa dostáva cez drobné ranky na koži a na sliznici, ale aj cez neporušený kožný a slizničný kryt, no mimo ľudského organizmu rýchlo hynie.

K prenosu infekcie dochádza pohlavným stykom a počas tehotenstva (z matky na plod), transfúziou a kontaktom s predmetmi dennej potreby len veľmi ojedinele. Infekčnosť ochorenia nie je 100 %, a v neskorších štádiách postupne klesá.

Ak ste si do doteraz mysleli, že pri nechránenom pohlavnom styku vám hrozí len AIDS a nič iné? Pomýlili ste sa! Toto je VAROVANIE pre všetkých !!! Čítajte pozorne…

SYFILIS

Náhodný pohlavný styk aj s niekým koho poznáte a dôverujete mu akokoľvek neznamená, že pred vami niečo tají za čo by sa hanbil, bo čo horšie. Nemusí o tom nejakú dobu vôbec vedieť a môže v ňom drieme bomba.

Čo je syfilis?

Syfilis alebo lues môže prebiehať veľmi zdĺhavo, ale čo určite na seba nenechá príliš dlho čakať, je vyrážka na genitáliách alebo niekde inde na tele. Táto vyrážka sa na tele objavuje v intervale od 10. dňa až 3 mesiace od preniknutia pôvodcu syfilisu do organizmu. Syfilitická vyrážka obvykle spočiatku je nebolestivá, môže byť niekoľko centimetrov veľká, hladká a vypuklá.

U žien sa zvyknú objavovať vo vagíne, alebo krčku maternice, a keďže sú nebolestivé, často ostávajú neodhalené. Miznú samy, ale baktérie syfilisu ostávajú v tele naďalej. U niektorých ľudí môže syfilis prejsť do pokojového štádiá, čo znamená, že sa už u daného jedinca žiadne príznaky nemusia znovu objaviť.

Potešiteľné je, že pri správnej diagnostike a včasnom podchytený syfilisu, je táto pohlavne prenosná choroba liečiteľná.

Neliečený syfilis vygraduje tak, že poškodia váš mozog, nervy, oči, srdce, cievy, pečeň, kosti a kĺby – potom prichádza smrť!

Príznaky syfilisu

Prvým prejavom syfilisu (I. štádium) – priemerne 3 týždne po infekcii – je 5 – 10 mm zatvrdlinka, ktorá sa mení v dobre známy tvrdý vred. Vred býva „šunkovej“ farby.

Najčastejšie sa vyskytuje na pohlavných orgánoch, ale aj v dutine ústnej, na perách, prsníkoch a podobne. Je nebolestivý, a keď sa nachádza na miestach nedostupných voľnému oku, ľahko unikne pozornosti.

Asi týždeň po vzniku vredu sa zväčšia príslušné lymfatické uzliny, ktoré tiež ostávajú nebolestivé. Po čase sa vred zhojí aj bez liečby, ale ochorenie prebieha ďalej.

O 8 – 10 týždňov po infekcii prechádza syfilis do II. štádia – spirochéty sa lymfatickými a krvnými cestami dostávajú do celého tela. Na viacerých miestach sa objavia zdurené lymfatické uzliny, ktoré sú len mierne zväčšené a nebolestivé, a po niekoľkých mesiacoch sa strácajú.

Kožné prejavy druhého štádia syfilisu sú charakterizované symetrickým výsevom rôznych vyrážok, pre ktoré je typické, že nesvrbia, nebolia, a po čase zmiznú aj bez liečby.

Výsevy sa môžu niekoľkokrát opakovať. Okrem plochých vyrážok na tele, môžu vzniknúť aj vyvýšené prejavy na trupe, čele a tvári. V kožných záhyboch, najmä v oblasti genitálií a v ústnych kútikoch, sa vytvoria ploché zapáchajúce bradavice, ktoré patria k najinfekčnejším prejavom ochorenia.

Súčasťou prejavov druhého štádia syfilisu býva aj porucha tvorby pigmentu, keď na bočných stranách krku a v blízkosti podpazušia vznikajú biele fliačiky. V 8. – 12. týždni druhého štádia syfilisu sa môžeme stretnúť aj s vypadávaním vlasov – buď v podobe malých plešiniek, ktoré často objaví až kaderník, alebo vlasy vypadávajú na celej hlave.

Útok na sliznice, psychické poruchy, demencia

Syfilisu sa nevyhnú ani sliznice. V ústnej dutine sa zvyknú objaviť výrazne červené, veľmi infekčné fľaky. Časté sú prejavy angíny, ktoré sú bez teploty, a z úst cítiť sladkastý zápach.

Syfilis nemusia sprevádzať viditeľné prejavy – najčastejšie sa pacient cíti úplne zdravý, a o svojom ochorení nič netuší. V niektorých prípadoch sa však vyskytujú:

– malátnosť,

– nechutenstvo,

– bledosť,

– bolesti svalov,

– kĺbov,

– nočné bolesti kostí a hlavy.

Po 3 – 5 rokoch od infekcie prechádza neliečený syfilis do III. štádia. V organizme sa nachádza už len malé množstvo baktérií a ochorenie jeminimálne infekčné. V tomto štádiu sa na koži môžu tvoriť hrboly a uzly, ktoré sa menia na vredy, a vyteká z nich glejovitá tekutina.

Hrboly sa tvoria kdekoľvek na tele, najčastejšie na predkoleniach, na tvári a v ústnej dutine, kde môžu prederaviť nosovú priehradku, prípadne tvrdé či mäkké podnebie. Hrboly, známe aj ako gumy, sa tvoria aj vo vnútorných orgánoch – v oku, mozgu, uchu, v pľúcach, v pečeni čo vedie k rôznym komplikáciám.

Po ďalších 10 – 20 rokoch prechádza syfilis do posledného štádia – progresívnej paralýzy (tabes dorsalis). Ochorenie je sprevádzané bolesťami hlavy, kŕčmi, pacient môže trpieť závratmi, bodavými, pichavými a pálivými bolesťami končatín. Dochádza k pocitom malého hmyzu na koži, k strate koordinácie, intenzívnej bolesti (napr. jazyka, chrbta) a tzv. tabickej chôdzi, keď počuť pacientovu nohu, narážajúcu na podložku (v dôsledku straty citlivosti).

V najťažších prípadoch nastupujú poruchy reči a písania, zmeny psychiky a osobnosti, manické stavy, depresie a demencia.

Rekapituláciu uzavrime smutnou správou, že syfilis je smrteľné ochorenie.

Zdroj: prozeny.net, slovenskypacient.sk

Najnovšie články

Pridajte komentár

Start typing and press Enter to search